Finans

En Zengin 10 Kişinin Pandemideki Dudak Uçuklatan Kazancı

Yardım kuruluşu Oxfam, yayınladığı yeni çalışmada dünyanın en zengin 10 kişinin servetinin sadece pandemi döneminde ne kadar arttığını ve bu paralarla neler yapılacağını açıkladı.

Kar amacı gütmeyen küresel yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyanın en zengin 10 kişinin toplam serveti, COVID-19 salgını boyunca 540 milyar dolar arttı. Oxfam’a göre, 10 kişinin sadece salgın döneminde elde ettiği 540 milyar dolarlık bu parayla dünyanın her yerinde virüs nedeniyle insanların yoksullaşmaması sağlanabilir ve herkese yetecek sayıda aşı satın alınabilir. 

Milyarderlerin toplam serveti, G20 ülkelerin virüsle mücadele için yaptığı tüm harcamalardan daha fazla:

Oxfam tarafından yayımlanan rapora göre milyarderlerin toplam servetinin, G20 grubu ülkelerinin COVID-19 virüsüyle mücadele kapsamında yaptığı tüm harcamalardan daha fazla. Oxfam bu noktada hükümetlerden, ‘süper-zenginlerden daha fazla vergi almayı’ değerlendirmelerini istedi.

Dünyanın Ekonomik Forumu’nun bu yıl virüs nedeniyle sanal ortamda yapılacak Davos Diyaloğu toplantıları önceden yayımlanan “Eşitlik Virüsü” başlıklı çalışmada, hükümetlerin ekonomiye COVID-19 salgını döneminde sağladığı eşsiz destekler sayesinde hisse senetleri yükselip milyarderlerin servetlerini katlarken, reel ekonomilerin ise yüzyılın en deril gerilemesiyle yüz yüze kaldığını kaydetti. 

Dünya genelindeki milyarderlerin serveti, 18 Mart 2020 ile 31 Aralık tarihleri arasında 3,9 trilyon dolar arttı.  Mart 2020 yılından bugüne kadar servetleri 540 milyar dolar artarken en zengin 10 kişi arasında is tahmin edildiği gibi Amazon CEO’su Jeff Bezos, Tesla CEO’su Elon Musk ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg gibi önemli isimler listede yer aldı. 

Jeff Bezos, sadece Mart-Eylül 2020 arasındaki kazançlarıyla tüm çalışanlarına 105’bin dolar ikramiye dağıtabilir:

Oxfam’ın raporuna göre Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Mart ve Eylül 2020 aylarındaki kazandığı parayla 876 bin çalışanınn tümüne 105’er bin dolar ikramiye dağıtabilir ve serveti salgın öncesindeki servetiyle aynı kalır. Ayrıca raporda dünyanın en yoksul bazlı ülkelerin salgının etkilerinin sarması için 10 yıldan fazla zamana ihtiyacı olduğu belirtildi. Oxfam, 2020 yılını geride bıraktığımız dönemde dünyadaki yoksul sayısının 200 ila 500 milyon daha arttığını ve son 20 yılın çabalarıyla sağlanan yoksulluğun dünya çapında azalması eğiliminin tersine çevrildiği de bildirildi. 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı