Finans

Epic Games, 17.3 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Fortnite’ın üreticisi Epic Games, yeni yatırım turunu 1.78 milyar dolar yatırım ve 17.3 milyar dolar değerleme ile kapadı. Şirketin gelirlerinin 2020’de 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

350 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Fortnite’ın üreticisi Epic Games, yeni yatırım turunu 1.78 milyar dolar ile kapadı.17.3 milyar dolar değerlemeye ulaşan oyun şirketi, sektördeki yerini garantiliyor.

Yatırım turuna katılan yatırımcılar arasında Baillie Gifford, Black Rock’ın yönettiği fon ve hesaplar, Fidelity Management & Research Company, Lightspeed Venture Partners, Ontario Teachers’ Pension Plan Board,T. Rowe Price Associates’ın yönettiği fonlar ve hesaplar ve David Tepper yer aldı. Ayrıca şirkete 2018’de yatırım yapan KKR and Smash Ventures da bu tura katılım göstermiş durumda.

Bu yatırımlara Sony’nin Temmuz ayında Epic Games’e yaptığı 250 milyon dolarlık stratejik yatırımının da dahil olduğunu belirtelim.

Pandemiyle birlikte karantina döneminde kullanıcıların oyunlara yönelmesi, Epic Games’i de olumlu yönde etkiledi. Nisan ayında Fornite’ın geliri 400 milyon dolara ulaşırken, kullanıcılar battle royale’de 3.2 milyar saat geçirdi.

Şimdiye kadar gelirlerini ve karını gizli tutumayı tercih eden Epic, kaynaklara göre Fortnite sayesinde güçlü bir finansal yapıya sahip. 2019’da 4.2 milyar dolar gelir elde eden oyun şirketinin, faiz vergi ve amortisman öncesi karı 730 milyon dolardı. Şirketin 2020’de gelirlerinin 5 milyar dolara, faiz vergi ve amortisman öncesi karının ise 1 milyar dolara ulaşacağı konuşuluyor.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı