Trend

Epic Games ve Apple Kavgasında Microsoft’un Tarafı Belli Oldu

Gündeme ‘’Komisyon krizi’’ olarak bomba gibi düşen Apple ile Epic Games arasında yaşanan anlaşmazlık, diğer firmaları da zan altında bırakıyor. Bu bağlamda da ilk tepki Microsoft’tan geldi. Microsoft’da görev yapan ve oyun bölümünde yer alan bir yöneticinin açıklamalarına göre; Apple, oyun sektörü için ciddi bir tehlike. Microsoft’un bu görüşünün arkasında olduğunu da açılan davaya dahil olma başvurusu ile anlayabiliyoruz.

Apple İle Epic Games’in Anlaşmazlığı Neye Dayanıyor?

Son yıllarda Steam’ın tahtını sallayan ve hızlı bir yükseliş ivmesi kazanan Epic Games, bu büyük yükselişini Fortnite oyununa borçlu. Hatırlayacağınız üzere Fortnite oyunu yaklaşık 18 ay boyunca harici platformlarda var oldu. Peki, bu ne demek? App Store ve Play Store gibi mağazalarda büyük başarıya rağmen yayınlanmayan Fortnite oyunu, başka kaynaklardan telefona kuruldu.

Fortnite oyununun App Store gelmesi ile birlikte %30 komisyon krizi patlak verdi. Bilindiği üzere Apple her üründen komisyon alıyor ancak burada problem neydi? Apple şirketi, Epic Games gibi büyük yayıncılardan komisyon oranını bu kadar fazla almıyor. Sürümden kazandığı için komisyonu daha düşük tutuyor ve ürünün satılmasını sağlıyor. Ancak, Epic Games’e karşı bu politikasını sürdürmemesi ve sürdürdüğü yanlış politikadan da vazgeçmemesi üzerine anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Fortnite İçin Yapılan Tüm Oyun Sektörüne Yapılabilir

Yukarıda da belirtildiği gibi Microsoft oyun bölümünden bir yönetici Apple’ın aldığı kararı ciddi bir şekilde eleştirmişti. Yaptığı açıklama esnasında; Unreal Engine oyun moturunun desteklenmesi gerektiğini aksi taktirde farklı bir oyun motoruna geçileceğinin sinyalini veren yönetici, açık olarak belirtmese de Fortnite’ye yapılanın yarın kendilerine de yapılacağını ima etti.

Bunun yanında Xbox’ın yöneticisi olan Phil Spencer’den de Fortnite’ye bir destek tweeti atıldı. Bu destek tweetinde Epic Games’in haklarından bahsedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı