Trend

Eski MTA Mühendisi İzmir’de Çok Daha Büyük Bir Deprem Bekliyor

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün eski mühendislerinden Dr. İsmail Kuşçu, geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir depreminin, 352 yıldır kırılmamış olan İzmir fay hattı nedeniyle kaynaklanmadığını ve İzmir’i çok daha korkutucu bir senaryonun beklediğini açıkladı.

Geçtiğimiz Cuma konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ve İzmir fay hattının 1668 yılından bu yana kırılmadığını belirten Dr. İsmail Kuşçu, ifadelerinde şunlara yer verdi;

“O zaman kırıldığında İzmir yerle bir olmuştu. O fayın literatürdeki adı İzmir Fayı, 1668’de oldu son deprem ve İzmir diye bir yer kalmadı. Ki o zamanki binalar ahşap ve daha dayanıklıydı depreme, ona rağmen yerle bir oldu. Bugünü düşünemiyorum. İzmit Körfezi için de söylemiştik, kötü şeyler olacak, buralar yıkılıp gidecek, demiştik. Oldu. imdi daha çok korkuyorum. Çünkü kırılan benim sözünü ettiğim fay değil. Ben o sözleri İzmir’den geçen ve deniz uzantısını yeni bulduğumuz fay için söylemiştim. Bu fay 1668 yılından bugüne kırılmadı. 70 kilometre uzaktaki fay İzmir’i böylesine etkilediyse içindeki fayın kırılmasını düşünemiyorum. Aynı fay üzerinde 7 ve üzeri deprem oluş sıklığı 250 yılda bir. Ama 1668’den beri 352 yıl geçmiş, kırılmamış. Seferihisar kırılması İzmir fayını etkilemiş midir? Bu ayrıca incelenmelidir.”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı