Trend

Evrim Ağacı’nın Gündem Oluşturan ‘İdam Cezası’ Anketi

Türkiye’nin en popüler bilim sitelerinden biri olan Evrim Ağacı, dün akşam takipçileriyle yeni bir anket paylaştı. İdam cezası uygulaması hakkında olan bu anket, hem yoğun katılıma hem de eleştirilere maruz kaldı.

Türkiye’nin en popüler bilim sitelerinden biri olan Evrim Ağacı, dün akşam takipçileriyle yeni bir anket paylaştı. Şimdiye kadar 87 bin kişinin katıldığı anketin konusu ise Türkiye’de zaman zaman siyasiler tarafından da ortaya atılan idamdı.

Evrim Ağacı, Twitter hesabı üzerinden dün akşam saatlerinde “Türkiye’de idam cezası uygulaması olmalı mı?” sorusuyla yeni bir anket başlattı. Yoğun katılım gerçekleştirilen anket, birçok Evrim Ağacı takipçisinin tepkilerine de neden oldu. 

Tartışma yaratan idam cezası anketi

İdam cezası sadece Türkiye’de değil dünya genelinde tartışmalı bir konu. Ancak Türkiye gibi gündemin oldukça yoğun yaşandığı ülkelerde bu tür tartışmalı konular çok daha büyük bir gürültü koparıyor ki Evrim Ağacı tarafından başlatılan ankette olduğu gibi.

Başlatılan bu anket 67 kez retweet alırken 809 kez de alıntılandı. Türkiye’de bu tarz konuların gündeme getirilmesinin dahi yanlış olduğunu ifade eden bazı kullanıcıların bazıları ise şu anki adalete güvenmediklerini söyleyenlere karşı farklı görüş ayrılıkları mevcut. Ankete katınlanların büyük çoğunluğunu ise idam cezası uygulamasının olmaması yönünde fikirlerini belirtti. 

Bu tepkilerin üzerine Evrim Ağacı, bir tweet paylaştı. Bu anketin yapılmasının amacının konu hakkında yazılan bir araştırma için kullanılmak istendiği dile getirildi. Evrim Ağacı tarafından paylaşılan tweet’te şu ifadelere yer verildi: Soru sormaktan ve soru soranlardan korkmayın arkadaşlar. Yine bir dolu popülizm, vs. suçlaması yapılmış. Merak edenler için anket, konu hakkında yazdığımız yeni bir araştırma yazımızda kullanılmak üzere sorulmuştu :)”

Evrim Ağacı’nın web sitesinde yayınlanan araştırmada; idam cezasının gerçekten suç oranlarını azaltıp azaltmadığını, hangi ülkelerde idam cezasının olduğunu, bu cezayı savunanların eden savunduğu hakkında bilgiler yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı