Trend

Facebook Çalışanları, Mark Zuckerberg’i Eleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘şiddeti teşvik ettiği’ söylenen paylaşımı karşısında sessiz kalan Mark Zuckerberg, kendi çalışanları tarafından hedef haline geldi. Facebook çalışanları bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyerek, Zuckerberg’i eylemsizlikle suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd cinayetinin ardından tüm eyaletlerde protestolar artarak devam ediyor. Trump’ın protestoculara yönelik “Yağma başlarsa ateş açılır” sözlerine karşın protestocular eylemlerini artırırken Trump’ın bu söylemlerine karşı Mark Zuckerberg’in sessiz kalması Facebook çalışanları tarafından eleştiri oklarının hedefi haline gelmesine neden oldu.

Facebook’a ve Zuckerberg’e ilk eleştiriyi gerçekleştirenlerden biri olan, şirketin ürün yönetim müdürü Jason Toff oldu. Toff twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile Trump’ın sözleri karşısında Facebook’un harekete geçmemesini eleştirdi ve bu durumdan hem kendinin hem de iş arkadaşlarının rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Facebook Çalışanları, Zuckerberg’i hedef aldı

Facebook çalışanları ve Toff, Zuckerberg ile aynı fikirde değildi. Toff’un tweet atmasından sonra pek çok Facebook çalışanı Facebook ve Zuckerberg’i eleştiren paylaşımlarda bulundular. Facebook’ta çalışan yazılım mühendisi de bu konu hakkında duyduğu rahatsızlığı şu cümleler ile açıkladı: “Facebook’un Trump’ın şiddeti teşvik edici paylaşımını kaldırmak konusundaki etkisizliği, burada çalışmaktan utanmama neden oluyor. Buna kesinlikle katılmıyorum. İşimin teknik parçalarından ve akıllı/nazik insanlarla çalışmaktan keyif alıyorum ancak bu doğru değil. Sessizlik suçtur.”

Facebook çalışanları bu durumdan rahatsızlık duyuyor ve sesini duyurmaya çalışanların sayısı oldukça fazla. olan Facebook Ürün Araştırma ve Geliştirme ekibinden Jason Stirman, Facebook’un CEO’u Mark Zuckerberg’in Trump’ın söylemleri karşısında sessiz kalmasını şu sözlerle eleştirdi: “Ne yapacağımı bilmiyorum ama hiçbir şey yapmamanın kabul edilemez olduğunu biliyorum. Ben, Trump’ın son günlerde açıkça şiddete teşvik eden paylaşımları hakkında Mark’ın hiçbir şey yapmama kararına tamamıyla katılmayan bir Facebook çalışanıyım. Facebook içinde yalnız değilim. Irkçılık konusunda tarafsız bir konum yoktur.”

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı