Trend

Facebook Çalışanlarından Mektup: Şirket Hayatımızı Riske Atıyor

Facebook’un içerik kontrollerinden sorumlu moderatör departmanı, şirketin, pandemi döneminde ofise gelmelerini direterek kendilerinin hayatını tehlikeye attığını iddia ederek açık bir mektup yayınladı.

 

Facebook’un moderatör departmanındaki bir grup çalışan, geçtiğimiz Çarşamba günü açık bir mektup yayınlayarak, sosyal medya devi Facebook’un, hayatlarını riske attığını iddia ettiler. Moderatörler mektupta, yalnızca kendilerinin değil, ailelerinin de yaşamlarının risk altında olduğunu belirttiler. Facebook’un pandemi döneminde moderatörlerin ofise gelmeleri konusunda ısrarcı olduğunu söyleyen ekip, içlerinden bazılarının doktor notu sayesinde ofise gitmekten kurtulabildiklerini ancak yüksek risk seviyesinde bulunan çalışanların bu fırsata sahip olamadığını ifade etti. 

 

Moderatör ekip, mektubu yayınlamaktan başka çare bulmamalarını, konu ile ilgili muhatap bulamamalarına ve ciddiye alınmamalarına dayandırdı. Facebook çalışanlarının, yönetici ekibinin, Accenture, CPL gibi 3. parti Facebook iştiraklerinin acil olarak duruma müdahale etmesini talep ettiler.

 

Mektubun yayılmasının ardından Facebook sözcüsünden konuya dair açıklamalar geldi. Sözcü, “Moderatörlerin yaptığı değerli işleri takdir ediyoruz ve bununla birlikte sağlık ve güvenliklerine öncelik veriyoruz” dedi. “Açık bir iç diyaloğa inanmamıza rağmen, bu tartışmaların dürüst olması gerekir. 15.000 küresel moderatör çalışanımızın çoğunluğu halihazırda evden çalışıyor ve salgın süresince çalışmaya devam edecek.” diyen Facebook sözcüsü, “Hepsi işe başladıkları ilk günden itibaren sağlık hizmetlerine ve refah kaynaklarına ulaşabiliyorlar. Ayrıca Facebook, herhangi bir ofis içi çalışmada tesisleri güvenli tutmak için sağlık rehberliğine dikkat ediyor.” İfadelerinde bulundu.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı