Trend

Facebook Soruşturma Altında

Facebook, Mayıs ayında dünyanın en ünlü Gif uygulaması Giphy’i satın almasıyla dünyanın gündemine gelmişti. Lakin bugün ortaya çıkan iddialara göre satın alma tehlikeye girmiş olabilir. 

Facebook’un Giphy’i satın alması hakkında çıkan haberler ilk değil. Mayıs ayının sonunda Facebook’un Giphy’i satın alınmasının duyurulmasından sonra İngiltere Kongresi, satın almanın rekabeti bozacağına dair eleştirilerde bulunmuştu. Birleşik Krallık ve Piyasalar Otoritesi, bu satışın sosyal medya uygulamaları arasında rekabeti kötü etkileyeceğinden endişe duyuyordu. Ayrıca Facebook, Giphy’i satın aldıktan sonra bir açıklama yaparak, uygulamanın eski haliyle devam edeceğini ve diğer sosyal medya uygulamaları ve platformlara Gif sağlamaya devam edeceğini açıklamıştı. Lakin Facebook daha önce satın alımlarından sonra verdiği sözlerde pek durmuyordu. Daha önce WhatsApp ve Instagram üzerinde yapılan değişiklikler ve satın alım öncesinde uygulamalarda çalışan ekiplerin satın alımdan sonra şirketten uzaklaştırılması da buna kanıt olarak gösteriliyor. Bu satın alma sonrası kesin bir sonuç belli olmasa da soruşturma 3 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Bu süre içerisinde kurul Giphy ve Facebook arasında bir bağın kurulmasına engel olurken, soruşturma süresince Giphy uygulaması satın alım öncesi şirket yapısını korumaya devam edecek. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı