Finans

Facebook, Giphy’i Satın Aldı

Facebook, Giphy’yi 400 milyon dolara satın alarak Facebook uygulama ailesine kattı.

Giphy, GIF üretim ve paylaşım aracı olarak kullanılmaktaydı. Bu satın alımla birlikte Instagram ve diğer Facebook uygulamalarına Giphy de entegre edilecek. İnternet ortamının en büyük ve en geniş GIF kütüphanesini içinde barındıran Giphy, kullanıcılara GIF paylaşma, düzenleme ve GIF oluşturma imkânı sunuyordu. Giphy, birkaç yıldır aktif olarak Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarına GIF olanaklarını sunuyordu. Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre Giphy’nin trafiklerinin %50’sini Instagram, %50’sini ise Facebook oluşturuyordu.

400 milyon dolarlık satın alım işlemlerinden sonra Giphy Instagram ailesine dâhil olacak. Böylece Instagram hikâyelerinde ve özel mesajlarda aktif olarak GIF ve özel çıkartmaların kullanımı daha da kolaylaştırılacak.  Yani bu satın alımdan sonra Giphy kullanıcıları için herhangi bir değişiklik ön görülmüyor. Konu ile ilgili olarak Instagram Ürün Genel Müdür Yardımcısı Vishal Shah; “İnsanlar yine GIF yükleyebilecek; geliştiriciler ve API iş ortakları Giphy’nin API’larına satın alım öncesi gibi erişime devam edebilecek ve Giphy’nin eski kullanıcıları yine yaratıcılıklarını konuşturup yeni içerikler üretebilecek,” açıklamalarında bulundu.

Birçok sosyal medya uygulaması ve mesajlaşma uygulamaları Giphy’den faydalanıyordu. İlerleyen zamanlarda bu durumun da değişebileceği söylenebilir. 

 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı