FinansTrend

Facebook Küçük İşletmeler İçin 100 Milyon Dolar Yardım Ayırdı

Facebook, Corona virüsünün global etkisinden ötürü küçük işletmelere destek olacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi sınıfında yer alan Corona, dünya genelinde 200 binden fazla vaka içeriyor. 8.231 kişi de bu hastalıktan dolayı hayatını kaybederken, ülkemizde de bu virüsün tesiri hissedilmeye başlandı. Hükümetler bir yandan virüsü engellemeye çalışırken, diğer yandan da hastaların iyileşme süreçlerinde devreye girebiliyor.

Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri
Corona virüsü sadece sağlık konusunda değil aynı zamanda da ekonomik konularında da global anlamda bir tehdit olarak adlandırılmaya başlandı. Çin’in ekonomisini ilk başta vuran bu hastalık, zaman içerisinde ekonomik dengeleri değiştirdi. Ülkelerin sınırlarını kapaması, ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerin bitme noktasına gelmesi, fuarların ertelenmesi gibi durumlar ortaya çıktı.

Bu ekonomik kriz her işletmeyi etkilemeye başladı. Ancak bu krizin küçük işletmeleri daha çabuk etkileyeceğinden de söz ediliyor.

Facebook’tan 30 Ülkedeki Küçük İşletmeler İçin Hibe Programı
Facebook, salgının yavaşlaması adına çağrılarına devam ederken, bir yandan da küçük işletmelere odaklı bir programı hayata geçirecek. Facebook CEO’su Sheryl Sandberg de küçük işletmeler için 100 milyon dolarlık bir hibe desteği vereceklerini açıkladı.

Corona virüsünün küçük işletmelere darbe vurmasını engellemek amacıyla Facebook, 30 ülkede 30 bin işletmeye destek verecek. Bununla beraber bu salgın sürecinde ayakta kalmak için mücadele veren işletmeler için fikir ve tavsiyelerin olacağı bir servis de sağlayacak. Ücretsiz olarak destek veren Business Hub ile ipuçlarını sağlayacak.

Facebook tarafından bu hibe paketi ile işletmelerin personellerine ödeme yapmalarına olanak sağlanıyor. Kira ve işletme bedellerini karşılamak amacıyla bu desteğin sağlanacağı vurgulanıyor. Aynı zamanda da küçük işletmeler dışında 45 bin tam zamanlı çalışan kişiye de 1000 dolar gibi bir ikramiye sunuyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı