Trend

Facebook, Messenger Kids’i Yayınladı

Facebok’un, çocukların ailesi ve arkadaşlarıyla daha güvenli bir iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirdiği Messenger Kids, Türkiye’de yayınlandı. Sosyal mesafe önlemlerinin devam edeceği yaz tatili öncesinde yayınlanan Messenger Kids, çocukların güvenli bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak. 

Facebook, çocukların ailesi ve arkadaşlarıyla güvenli bir şekilde iletişim kurabilmesi için çocuk gelişimi ve medya uzmanlarından oluşan Gençlik Danışmanları ekibiyle 2017 yılında Messenger Kids’i geliştirmişti. 2017 yılında geliştirilen Messenger Kids, çocukların güvenli bir şekilde iletişim kurmalarını sağlamanın yanında ebeveyn kontrolünü de ön planda tutuyor. Ebeveynler, Messenger Kids’te çocuklarının iletişim kuracağı kişileri seçebilirken ayrıca çocuklarının neler yaptığını da kontrol edebiliyorlar.

Messenger Kids, Türkiye’de yayınlandı

2017 yılında geliştirilen Messenger Kids, Türkiye’de yayınlandı. COVID-19 salgını sebebiyle sosyal mesafe önlemlerinin devam edeceği yaz mevsimi öncesinde Messenger Kids’in yayınlanması, ebeveynler için pozitif bir gelişme olarak görüldü.  

Messenger Kids, Türkiye’de yayınlanmadan önce Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Ulukol’a danışıldı ve ebeveynlerle birlikte bir toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda Messenger Kids ile ilgili endişe ve sorular cevaplandı. Ayrıca bu toplantıya Facebook’un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Çevrimiçi Güvenlik Politikaları Başkanı Sylvia Musalagani de katıldı. Musalagani, ebeveynlere Messenger Kids hakkında bilgiler verdi. 

Messenger Kids Özellikleri

Çocukların güvenli bir şekilde iletişim kurmalarını ve ebeveynlerin çocuklarının kiminle iletişim kurmasını sağlayan Messenger Kids’in ilk özelliği ise ebeveynlerin çocuklarının iletişim üzerinde kontrole sahip olmaları. 

Çocuklarının Messenger Kids’i kullanmasına izin veren ebeveynler, bu uygulamayı Amazon App Store, Play Store ve AppStore üzerinden indirip kurabilirler. Ebeveynler, Messenger Kids’i indirdikten sonra kendi Facebook bilgileriyle giriş yapabilecekler. Kendi bilgileriyle Messenger Kids uygulamasını açan ebeveynler, Messenger Kids’i kullanan çocukların iletişim kurduğu kişileri aileleri kontrol edebilecek. Ebeveynler kendi Facebook hesaplarından, Ebeveyn Kontrol Panosu’ndan çocuklarının Messenger Kids’te kiminle iletişim kurduğunu görebilecekler.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı