Teknoloji

Facebook, Ortaklaşa Müzik Yapma Uygulaması Collab’i Yayınladı

Yeni ortaklaşa müzik yapma uygulaması olan Collab, kullanıcıların birlikte müzik aranjmanları kaydetmesine olanak sağlıyor. Collab uygulaması ile Facebook, video üretimine yönelik uygulamaların yükselişinden faydalanmayı amaçlıyor.

Son yıllarda Facebook’un Ar-Ge gücü olan NPE ekibi yoğun bir çalışma içerisindeydi. Geçtiğimiz haftalarda sesli arama uygulaması olan CatchUp’ı yayına alan NPE ekibi, son olarak video içerik odağında olan Collab uygulamasını yayına aldığını açıkladı. Collab, üreticilerin ortaklaşa müzik aranjmanları kaydetmesine olanak sağlıyor.

TikTok düetlerine oldukça benzeyen Collab, beste üretmek için aranjmanları keşfetmenize olanak sağlıyor. Benzerlikler olsa da TikTok ve Collab’ı birbirinden ayıran birçok farklı nokta bulunuyor. TikTok’ta düet yapabileceğimiz kişileri seçerken, Collab’te paylaşılan videolar, kolajlanarak diğerleriyle bir arada kullanılabiliyor. Ayrıca Collab, orijinal müzik videoları yapmak isteyenlere özel olarak tasarlandı. Collab’te yeni şarkıların üretilmesi hedeflenirken, TikTok, Dubsmash ve Triller’de ise popüler şarkılar kullanılarak içerikler üretilmekte. Collab’te bir içerik üretmek için müzisyen olmanıza gerek yok, evdeki bulunan eşyaları kullanarak içerik üretmenize olanak sağlıyor. Ortaya çıkardığınız içerikleri müzisyenlerin katkılarıyla müzik ekleyerek ürettiğiniz içerikleri yayına alma ihtimalleri bulunuyor. Maksimum 15 saniye olan içeriklerden, profesyonel müzik platformundan çok tamamen müziğe odaklı bir içerik uygulaması olduğunu görebiliyoruz.

Kullanıcılar kendi oluşturdukları içerikleri Instagram ve Facebook hikâyelerinde paylaşma imkânlarına sahip. iOS Share Sheet’ten faydalanan uygulama, içeriklerin aynı zamanda TikTok’ta paylaşılmasına da imkân sağlıyor. Facebook direk olarak TikTok ile rekabet etmese de, video üretimine yönelik uygulamaların yükselişinden faydalanmayı amaçlıyor. Collab benzeri farklı uygulamalar olduğunu da hatırlatalım. Ancak bu uygulamaların birçoğu yarı profesyonel müzisyenlere ve müzik profesyonellerine hitap ediyor.

Bu uygulamaların bazıları ise:

  • BandLab
  • Endless
  • Bandpass
  • Kompoz
  • Soundtrap (Spotify’ın ürettiği uygulama)

COVID-19 salgını sebebiyle son birkaç aydır çalışmalarını hızlandıran Facebook, karantina altındaki insanların faydalanmasını amaçlıyor. Beta aşamasında olan Collab’e davetiye ile katılmak mümkün. Ayrıca Collab’in beta sürümü sadece ABD ve Kanada’da bulunan iOS kullanıcılarına açık.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı