Teknoloji

Facebook TikTok Yüzünden Endişeli

Video paylaşım platformu olan TikTok, 1,5 milyardan fazla indirilen ve özellikle genç kullanıcılar tarafından oldukça sık tercih edilen bir platform. TikTok uygulaması hakkında NBC kanalına konuşan Facebook operasyon sorumlusu Sheryl Sanderg, platformun büyümesinden endişe duyduklarını dile getirdi.


Sosyal platformların kitle katılımı savaşı hakkında detaylı bilgiler veren Sheryl Sanderg, TikTok platformunun çok büyük ve çok hızlı şekilde büyüdüğünü, bu nedenle de endişe duyduklarını dile getirdi.
1,5 milyarın üzerinde indirilen TikTok platformu, 2019 yılında Facebook ve Instagram platformlarını geçerek dünyanın en çok indirilen üçüncü uygulaması oldu.


TikTok Güvenlik Nedeniyle ABD Ordusunda Yasaklanmıştı
TikTok platformunun hızla yükselişi, gözlerin de platform üzerinde toplanmasına neden oldu. Platformun kişisel verileri ihlal etmekle suçlandığı konuya dair bilinen detaylar arasında. ABD hükümeti bu konuda tedbir niteliğinde bir uygulama başlatarak orduda görev yapan askerlerin platformu kullanmasını yasaklamıştı. ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi çalışanları tarafından TikTok kullanılmasının yasaklı olduğu biliniyor.
TikTok’un sahibi ByteDance, güvenlik konusundaki endişelerin giderilmesi için çalıştıklarını açıkladı. Firmanın bu konudaki adımı ise ABD pazarında görev yapması için ABD’li bir CEO ile çalışmak olacak. Firma yetkilileri halen ABD pazarı için uygun kişiyi aradıklarını söylüyor.


TikTok uygulaması, 15 saniyelik videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar kendi videolarına efekt, ses, filtre gibi detaylar ekleyerek takipçileri ile paylaşabiliyor. Uygulamada ülkemizde de en çok indirilen platformlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı