Trend

Facebook Türkiye Başkan Yardımcısından Yeni Açıklama Geldi

WhatsApp’ın gizlilik politikası hakkında yapmış olduğu güncellemeyle ilgili Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş’tan yeni bir açıklama geldi. Matraş, yapılan güncellemenin tamamen işletmelere yönelik olduğunu ve hiçbir şekilde mesajların okunmayacağını dile getirdi.

WhatsApp, gizlilik politikalarında yaptığı değişiklikler nedeniyle global çapta gündemde kalmayı başardı. Uygulama, gün geçtikçe kullanıcı kaybetmeye devam ederken Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. 

Matraş, yapılan yeni güncellemenin tamamen işletmelere yönelik olduğunu, bu nedenle uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde Facebook ve WhatsApp’ın kullanıcılar arasında gönderilen verilerin hiçbir şekilde görüntülenemeyeceğini belirtti.

2 milyar kullanıcının bilgilerini kaydetmek büyük bir gizlilik problemi oluşturur

Kişisel sosyal medya hesabından bir video çekerek Türk halkına seslenen Matraş, WhatsApp’ın geni gizlilik politikasının işletmelerin Facebook üzerinden hosting hizmeti almasına olanak sağladığını ve bu özelliğin kullanımının da tamamen kullanıcıların insiyatifinde olduğunu açıkladı.

Son güncellemenin uçtan uca şifreleme politikasına hiçbir etki etmeyeceğinin altını çizen Matraş, şu ifadelere yer verdi; “Bu güncelleme; işletmelerin ileride isterlerse ana şirketimiz olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Tabii ki Whatsapp üzerinden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Ya da böyle bir güvenli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil.”

Matraş, ayrıca WhatsApp’ın kullanıcı rehberini hiçbir şekilde Facebook’la paylaşmadığını ve bu erişim izninin sadece uygulamayı daha güvenli ve daha hızlı olabilmesi için kullanıldığını söyledi. WhatsApp, dünya genelinde 2 milyardan fazka kullanıcıya sahip olduğunu ve bu kadar kullanıcının kişisel bilgilerini kaydetmenin WhatsApp için çok büyük bir gizlilik ve güvenlik sorunu oluşturacağını dile getirdi.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı