FinansYatırım

Facebook ve PayPal, Gojek’e Yatırım Yaptı

Facebook ve PayPal, gıda dağıtımı ve mobil ödemeler sunan Endonezya merkezli girişime yatırım yaparak  bu şirkete yatırımda bulunan Google ve Tencent gibi teknoloji devleri arasına girdi.

Gojek, Facebook ve Paypal tarafından yatırım aldı. Facebook tarafından ne katar yatırım yapıldığı açıklanmazken, PayPal’ın da Facebook gibi fonlama turuna katıldığı açıklandı. Ayrıca şirket, ABD’nin iki teknoloji devinden ve başka yatırımcılardan alınan yatırımlar ile bölgedeki ödemeleri ve finansal hizmetleri artıracağını açıkladı.

Gojek CEO’su Andre Soelistyo, birlikte çalışarak başka işletmelerin de dijitalleşmesine yardımcı olmak istediklerini ve bu sayede tüketicilerin dijital ekonominin getirebileceği avantajlardan faydalanmasının çok büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Gojek, 170 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Ayrıca şirket Singapur merkezli olan yolculuk, ödemeler ve yiyecek gibi hizmetler sunan Grab ile rekabet edecek.

Gojek, PayPal ile işbirliğinin sonucu olan dijital cüzdanı GoPay’i kullananların, dünya çapında 25 milyondan fazla satıcı bulunan ağa erişebileceğini açıkladı. Facebook’un Gojek’e yaptığı yatırım ise, milyarder Mukesh Ambani’nin sahip olduğu Industries’in dijital iştiraki olan Hindistan’ın Jio Platforms’una yapılan 5,7 milyar dolarlık yatırımın ardından gerçekleşti. Bu yatırımla birlikte sosyal ağ Jio Platforms’ta 65.95 milyar dolarlık değerleme ile 9.99 hisse verdi.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı