Finans

Facebook’tan Kripto Para Hamlesi

Değişen dünya düzeninin en büyük aktörlerinden kripto paralara olan ilgi artarak devam ediyor ve Facebook da bu büyük dünyaya dahil oluyor. Ocak 2021’de piyasaya sürülmesi beklenen Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’nın değeri 1 ABD Doları olacak.

Aslında Facebook, Libra’yı daha önce duyurmuştu ve bir süredir piyasaya girmeyi bekliyordu. Nihayet, Ocak 2021’de bu bekleyiş son bulacak ancak Libra hakkında soru işaretleri de yok değil.

Facebook’un birimi Libra güvenilir mi?

Kripto paralar ile ilgili en büyük özellik, güvenilirlikleri ve kullanıcı gizliliğine önem vermeleri ancak Facebook’un geçen yıllarda veri ihlali olaylarına karışmasıyla birlikte Libra’nın kamuoyundaki güveni zedelendi.

Libra için birçok kez sahte reklamlar da yayınlandı. Bu reklamlar Facebook tarafından kaldırılsa bile güvenlik kurumlarının gözünden kaçmamıştı. Sahte reklamların artmasıyla birlikte PayPal, Visa, Mastercard gibi yüksek profilli Libra destekçileri güvenlik kurumlarının radarına takılmamak için teker teker projeden çekildiklerinin sinyallerini vermişlerdi. Bu sebeple Libra Derneği, uluslararası para birimlerinin değerlerine sabitlenmiş bir veya daha fazla sabit para birimi üretme kararı aldı ve böylece Libra’nın piyasaya daha erken girmesine yardımcı oldu.

 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı