Trend

Facebook’un İnsan Haklarına Yaklaşımı Eleştirildi

Yakın zamanda adı pek çok talihsizlikle anılan Facebook’a bağımsız denetçiler tarafından bir kontrol yapıldı. Denetçilerin kontrolleri sonucunda sosyal medya platformunun insan haklarına yaklaşımı hiç iyi değerlendirilmedi.

En büyük sosyal medya platformu olarak bilinen ve WhatsApp, Instagram gibi dev sosyal medya isimlerinin de çatı şirketi olan Facebook, son zamanlarda çok yoğun eleştirilere maruz kaldı. Özellikle reklamverenlerin platformdan reklamlarını çekmeleriyle birlikte Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg de boykot hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Uzun bir süre boyunca yapılan denetim ve değerlendirmeler sonucunda Facebook’un nefret söylemi, seçmenlerin sindirilmesi ve diğer sorunlu içeriklerin yönetiminde oldukça tepkisel ve yavaş davrandığı kaydedildi. Tabii ki rapor yalnızca bunlarla da sınırlı kalmadı.

Paylaşılan bazı içeriklerin yol açtığı zararı önleme konusunda şirketin çabalarının yetersiz kaldığı belirtilirken bağımsız denetçiler sosyal medya devinin davranışlarını tanımlarken “Maalesef Facebook’un insan haklarına yaklaşımı çok tepkisel ve bölük pörçük” ifadelerini kullandılar.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı