Teknoloji

FaceTime’dan Sanal Evlilik Yasallaştı!

Apple cihazların bir özelliği olan FaceTime ile görüntülü konuşma yapılıyor. Diğer cihazlarda ve işletim sisteminde olmayan bu uygulama ile karşılıklı kişiler konferans görüşmelerini videolu yapabiliyorlar. İPad, iPhone, iPod Touch, Mac cihazlarda kullanılan bu özellikle günümüzde sanal evlilikler de oluyor. Yani FaceTime kutsal bir amaç için kullanılıyor. Nasıl mı?

Dünyada oluşan corona virüs salgını nedeniyle çoğu alışkanlıklarımız yerini farklı alışkanlıklara bıraktı. İş yerinde değil de evde çalışma imkanı, alış verişe giderek değil de internetten sipariş vererek eve gelen kuryeler, cadde ve sokaklarda gezmeyerek yapılan balkon sefaları sonucunda evliliklerin de yeri, mekanı, boyutu değişti. FaceTime ile nikah memuru ve evlenecek kişiler arasında video konferans yöntemiyle evlilik töreni gerçekleştirilecek.

FaceTime İle Sizi Eş İlan Ediyorum

FaceTime ile sanal ortamda yapılacak olan nikah merasimleri New York’ da gerçekleştirilen Covid- 19 toplantısında karara bağlandı. Corona virüs nedeniyle evlenemeyen kişilerin bu uygulama ile yuva kurabilecekleri söylendi. Çiftler nikah cüzdanlarını da dijital ortamdan alabilecekler. Bu olay için görüntülü ve sesli konuşma programı olan Zoom uygulaması kullanılacak.

Günümüzde virüs nedeniyle konsere gidemeyenler için balkondan canlı konser programları, farklı yerlerde olup da birlikte film seyredemeyenler için oluşturulmuş sanal film seyretme platformlarından sonra evlilikler de sanal ortamda gerçekleştirilecek ve nikah memuru ‘’sizi eş ilan ediyorum’’ diyebilecek. Ayrıca FaceTime’dan başka programlarında ortaya çıkarak sanal evliliklerin çoğalması da düşünülüyor. Sizce nasıl bir uygulama?

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı