Trend

Fahrettin Koca: Ülkemizdeki Tüm Virüsler İnceleniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Eylül ayından itibaren ülkemizde görülen bütün virüslerin türlerine dair suş incelemesi yapıldığını ve bu incelemelerin kısa süre içerisinde tamamlanacağını dile getirdi.

İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip COVID-19 virüsü sebebiyle bütün ülkeler harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eylül ayından itibaren başlatılan suş incelemeleri sayesinde Türkiye’de mutasyona uğrayan virüslerin tespit edilebileceğini açıkladı. Yapılan bu incelemeler sayesinde İngiltere’de ortaya çıkan SARS-CoV-2 VUI 202012/01 virüsünün Türkiye’de olup olmadığı ortaya çıkacak. 

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı bir diğer açıklamasında Türkiye’de salgının ortaya çıktığı günden beri virüs mutasyonlarının incelendiğini ve suş incelemelerinin kısa süre içerisinde tamamlanacağını dile getirdi. 

Suş Nedir?

Suş, virüs ve bakterilerin, genetik olarak özelleşmiş alt gruplarına verilen isim. Virüs ve bakteriler birbirinden farklılık göstererek alt gruplara(suşa) ayrılır. Kısaca anlatmak gerekir ise COVID-19 bir virüs, SARS-CoV-2 VUI 202012/01 ise suş kategorisinde yer alıyor. Çok önemli bir konu olan suş incelemeleri, her suşun hangi ilaçlara ve hangi dış etkenlere karşı olan dirençlerini ortaya çıkarabiliyor.

Suş incelemleri yakında tamamlanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde; “RNA virüslerinde mutasyon beklenen bir durumdur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir.”

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı