Trend

Fatih’in Bulduğu Doğal Gaz Rezervi Filyos’ta Karaya Çıkacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi Açılış Töreninde açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi’nin keşfettiği doğal gaz rezervinin Filyos’ta karaya çıkarılacağını ve buradan ana şebeke hattına bağlanacağını açıkladı. 

Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’nin açılış törenine video konferans aracılığıyla katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, keşfedilen doğalgaz hakkında açıklamalarda bulundu. Kömür denildiğinde Zonguldak’ın akla gelen ilk şehir olduğunu ifade eden Dönmez, şehrin geçmişini yansıtan bir müzeye ihtiyaç olduğunu belirterek şu açıklamalara yer verdi: 

Zonguldak’ın şehir tarihi aslında Cumhuriyet’imizin ilk dönemlerine ve sonrasında yaşanan tüm gelişmelere ışık tutuyor. Şehrin tarihi ülke tarihiyle öylesine iç içe geçmiş ki bu endüstri tarihinin kültüre dönüşmesi, tam olarak anlaşılması ve kömürün bir şehrin damarlarında nasıl akıtıldığının anlatılması için şehrin geçmişini yansıtan bir müzeye ihtiyacı vardı”. 

Fatih Sondaj Gemisinin Keşfettiği Gaz, Filyos’ta Karaya Çıkacak

Bakan Dönmez, müze ilerleyen tarihte yapılacak olan kültürel faaliyetlerin merkezinde olacağını açıkladıktan sonra Zonguldak için yeni bir müjdeli haber daha verdi. Bu yeni müjdenin Filyos’taki enerji yatırımı ile alakalı olduğunu belirten Bakan Dönmez, Filyos’un Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olacağına işaret etti. 

Bakan Dönmez açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Filyos, Türkiye’nin yeni enerji üssü olacak. Fatih’in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervimiz Filyos’ta karaya çıkacak ve buradan ana şebekeye bağlanacak. Taşkömürünün bölge üretimi, demir-çelik başta olmak üzere yeni bir endüstrinin doğuşunu sağlamıştı. Şimdi de doğal gaz üretimiyle, Zonguldak ve Batı Karadeniz yeni endüstri bölgemiz olacak. Bölgeye çok güçlü bir ulaşım ve lojistik ağı kuruluyor. Hala devam eden Filyos Vadisi Projesi ile birlikte de orta ve ileri teknoloji endüstrisi Filyos’ta kümelenecek” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı