Trend

Fransa, Google’a 1,1 Milyon Euro Ceza Kesti

Fransa, otel sıralamalarında tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle Google’a 1,1 milyon Euro para cezası kesti. Google, söz konusu bu cezayı ödemeyi kabul etti.

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmanın yanı sıra çeşitli ürün ve servisler hakkında da bilgiler sunuyor. Google’ı her gün milyonlarca kişinin kullandığı düşünülürse arama sonuçlarında yapılan sıralamanın son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Fransa Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu’ndan DGCCRF yapılan yazılı açıklamaya göre; Batı Avrupa Ülkesindeki bazı otellerin şikayetleri doğrultusunda Google hakkında soruşturma başlatıldı ve 2019 ile 2020 yıllarında Google’ın 7 bin 500 otel hakkında verdiği bilgiler kontrol edildi.

Google Cezayı ödemeyi kabul etti

DGCCRF’in açıklamalarına göre yapılan soruşturma sonucunda Google’ın otellerin yıldız sıralamasında tüketicileri yanılttığı tespit edildi ve daha sonra Google İrlanda ve Google Fransa bu durumu düzeltti. Ancak Google’ın bu geç gelen düzeltme hamlesi, şirketin yüklü bir cezadan kurtulmasına yetmedi. Paris savcısının da onay vermesinin ardından Google, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle 1,1 milyon Euro para cezasına çarptırdı. Yapılan açıklamalarda Google’ın Fransa ve İrlanda temsilciliklerinin bu cezayı ödemeyi kabul ettikleri belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı