TeknolojiTrend

Freepik’e Üye Olan 8.3 Milyon Kişinin Verileri Çalındı

Freepik’in yaptığı son açıklamaya göre yaklaşık olarak 8.3 milyon kişiye ait veriler, SQL Injection yöntemi ile çalındı. Son günlerde artan veri çalma saldırılarından nasibini alan Freepik sitesinin verileri hala tehlikede olabilir. Çünkü, sitede yaklaşık 20 milyon üyenin olduğu biliniyor. Bunlara ek olarak Flaticon sitesinin verilerinin de yukarıda verilen verilere eklendiğini belirtmemiz gerekiyor.

SQL Açığı Yüzünden Freepik Veri Tabanı Ele Geçirildi

8.3 Milyon müşterinin bilgilerinin çalındığı duruyulmuştu. Bu duyuruya ek olarak iyi haber olarak nitelendireceğimiz şu açıklama geldi; ‘’ Hackerlerin ele geçirdiği bilgiler, salting ve hashing işlemlerine tabi tutulmuştur’’.

MD5 İle Hazırlanmış Şifreler Sıfırlandı

Hackerlerin saldırısı sonrasında açıklama yapan şirket yetkilisinin ‘’MD5’’ ile hazırlanmış şifrelerin zarar gördüğünü açıkladı. Çünkü, MD5 ile tuzlanmış şifrelerin karmaşık hale geldiğini ve birçoğunun sıfırlandığını dile getiren şirket yöneticisi, (Facebook, Twitter, Google) ile giriş yapan kullanıcıların hesaplarında şifre anlamında değişiklik olmadığını açıkladı.

Peki, çeşitli sosyal medya platformlarından giriş sağlayanların zararı ne oldu? Şirket yetklisinin yaptığı açıklamaya göre bu platformlar üzerinden giriş yapan kişilerin yalnızca ‘’E-posta’’ adreslerinin ele geçirildiğini dile getirdi.

Bilindiği üzere MD5 kullanılarak oluşturulan şifrelerin kırılması, diğerlerine göre daha kolaydır. Bu yüzden de saldırganlar bu türdeki parolalara yöneldi.

Freepik, şifrelerini değiştirmeleri için kullanıcılarına uyarı e-postası göndermeyi de ihmal etmedi. Uyarıyı dikkate alan kullanıcılar, daha fazla zarar almadan olayı kapattı.

Freepik Sitesi Nedir?

Freepik sitesi, dünyanın en fazla tercih edilen ve çevrimiçi hizmet sağlayan bir stok resim sitesidir. Sitenin yaklaşık olarak 20 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor. Elbette ki bu kadar fazla kullanıcıya sahip olan bir sitenin görüntülenmeleri de çok yüksek. Sitenin yaklaşık olarak 50 milyon aylık görüntülenmesi var. Bu görüntülenmelere üye olmayan kullanıcılar da dahil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı