Trend

Göbeklitepe’de Gizemli Bir Monolit Ortaya Çıktı

Son dönemlerde dünyanın farklı bölgelerinde tespit edilen gizemli monolitlerden biri bu kez dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe’de ortaya çıktı. Ekipler, 3 metre uzunluğunda olan metal bloğun bölgeye nasıl geldiğini araştırıyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkan gizemli monolitlere benzeyen 3 metre yüksekliğinde olan bir metal blok, şimdi de Türkiye’nin güneydoğusundaki dünyanın en eski yerleşim yeri olan Şanlıurfa, Göbeklitepe yakınlarında ortaya çıktı.

12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak da bilinen Göbeklitepe’nin bulunduğu Örencik mahallesi yakınlarında bulunan bir tarlada ortaya çıkan metal blok, kim ya da kimler tarafından dikildiği ise bilinmiyor. Bu konuda araştırmalara devam ediliyor. 

Üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak” yazıyor:

3 kenarı bulunan ve 3 metre uzunluğunda ve 45 cm genişliğinde olan monolitin üzerinde yazan yazı ise görenleri şaşkınlığa uğrattı. Araziye dikilen monoliti gören mahalleli durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri çevrede önlem alarak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekiplerine haber etti. Gelen ekip blok üzerinde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerden sonra monolitin üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak” yazısı olduğu belirtildi. Jandarma ekipleri, daha önce ABD ve Romanya’da ortaya çıkan monolitlere benzerliğiyle dikkat çeken metal bloğun ne amaçla araziye dikildiğini öğrenmek için çalışmalar başlattı. 

İlk ABD’de ortaya çıkmıştı:

Son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen monolitlerden ilki, Kasım 2020’de ABD’nin Utah eyaletinde ortaya çıkmıştı. Monolitin tespit edildiği bölgenin çorak arazi olması ve çevrede yaşayan hiç kimsenin olmaması, 3 metre uzunluğunda olan bloğun nasıl oluştuğunu ve oraya nasıl geldiği konusunda soruların sorulmasına neden olsa da cevap bulunamamıştı. Buna benzer nesneler daha sonra Romanya ve Kanada’da da ortaya çıkmıştı. Bu gizemli nesnelerin kimin yerleştirdiği hakkında kimse bilgi sahibi değil. Ancak komplo teorisyenleri, dünya dışı varlıkların nesneleri bu bölgelere bırakmış olabileceğini öne sürdü.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı