Trend

Göktaşı Olduğunu İddia Ettiği Taşı Satışa Sundu

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşayan Yaşar Aktaş, yol kenarında bulduğu ve gök taşı olduğunu iddia ettiği bir taşı internet üzerinden satışa çıkardı. Aktaş, taşı bulduğu bölgede sanki demir kaynağı yapılmış gibi ağır bir kokunun yer aldığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Doğu Karadeniz Bölgesi ile Yozgat, Kayser, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Ankara ve Tokat üzerinde görülen gök taşının görüntüleri Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Birçok ilin semalarında görülen ve gökyüzünden hızla yere doğru inip büyük bir ışık huzmesi düşen meteor, sosyal medya da en fazla konuşulan konular arasına girmişti. Ordunun Fatsa ilçesinde yaşayan Yaşar Aktaş ta yaşanan bu doğa olayı sonrasında yaklaşık 300 gram ağırlığında olan gök taşını bulduğunu iddia etti. Olayın sabahında bölgeye giden ve taş aramaya başlayan Aktaş, yol kenarında bir taş bulduğunu ve bunun bir göktaşı olduğunu ileri sürerek arama yaptığı bölgede sanki demir kaynağı yapılmış gibi ağır bir koku olduğunu söyledi. 

Göktaşı olduğunu tahmin ediyorum

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aktaş, “Cumartesi günü gökten sanki havai fişek gibi yeşil renkte ateş düşer gibi oldu. Sonrasında o cisim yere düştü. Gece vakti olduğu için cismin düştüğünü düşündüğüm yere gidemedim. Sabah erken saatte o bölgeye doğru arayarak yürümeye başladım. Yolun kenarındaki bir taş dikkatimi çekti. Taşı alarak inceledim. Daha sonra eve getirdim. Taşın mıknatısa tutunduğunu gördüm. Bilim insanlarına fotoğraflarını yolladım. Ben cismin gök taşı olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Göktaşı olduğunu iddia ettiği taşı internet üzerinden satışa çıkardı

Bulduğu taşı internet üzerinden satışa çıkardığını söyleyen Aktaş,  “Trabzon’da bu işi yapan insanlar, yapılan analizler sonucu gerçek çıkması anlamında, küçük olan parçasının dahi 20 bin dolar civarında paralar edebileceğini söyledi. Ben de bunun üzerine taşı internet üzerinden satmak istiyorum ve ilana koydum. Bazı kişiler almak için teklif verdi” şeklinde konuştu.

Göktaşı özellikle ABD’de sık sık müzayedelerde alıcısını buluyor. Fiyatları binlerce doları bulan meteor kalıntıları, bilim insanlarına da araştırmaları için önemli kaynak sağlıyor. Önümüzdeki aylarda da meteorlar sık sık gündem olacak gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı