Trend

Google, 2021’de 7 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Google ve çatı şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichau, şirketin 2021 yılında ABD’deki ofislerine ve veri merkezlerine 7 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Google’ın bu hamlesi, ABD genelindeki erişimini genişletmesine yardımcı olacak.

ABD merkezli arama motoru devi Google, ülkenin COVID-19 salgınının getirdiği ekonomik sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı olmak amacıyla 2021 yılında 7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Duyuruyu Google ve çatı şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichau, yayınlanan bir blog gönderisi ile yaptı.

Blog yazısında, şirketin bu yıl 19 eyalette ofislere ve veri merkezlerine toplamda 7 milyar dolar tutarında yatırım yapacağı belirtildi. Planlar arasında California için 1 milyar doların üzerinde bir yatırım ve Atlanta, Chicago, New York ve daha küçük şehirlerdeki ofislerin genişletilmesi amaçlanıyor.

Google, 2021’de 7 milyar dolarlık yatırım yapacak:

Yatırım, Alphabet’in ABD genelindeki erişimini genişletmesine yardımcı olurken aynı zamanda çevrimiçi aramayı sağlayan veri merkezlerini de desteklemiş olacak. Bu noktada yatırım tutarı oldukça yüksek olmasına rağmen yine de önceki senelere göre bir düşüşe işaret ediyor zira şirket, benzer harcamalar için 2019’da 13 milyar dolar ve 2020’de 10 milyar dolar ayırmıştı.

Google’ın duyurusu, Facebook, Twitter ve Square gibi birçok teknoloji firmasının, bazı çalışanlar için evden çalışma iş modelini pandemi sonrasına da taşıma düşünceleri sonrasında geldi. Google, çalışanlarının uzaktan çalışma süresini resmi olarak uzatan ilk büyük ABD şirketlerinden biriydi ve personelin en az temmuz ayına kadar evden çalışmasına karar vermişti.


Ancak aşı çalışmalarının hız kazanmasının ardından yöneticiler artık ofislere ne zaman ve nasıl dönecekleri tartışma konusu haline geldi. Bu noktada Google’ın politikası, pandemi sonrasında bile çalışanların çoğunun uzaktan çalışmaya devam etmesine izin vermeyi planlayan Twitter ve Facebook gibi diğer teknoloji şirketlerinden farklı kılıyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı