Finans

Google, Akıllı Gözlük Üreticisi North’u Satın Aldı

Google, bugün yaptığı blog paylaşımında Kanada merkezli insan-bilgisayar arayüzleri ve akıllı gözlük endüstrisinde lider konumda bulunan North adlı firmayı satın aldıklarını duyurdu. Bundan sonra Google bünyesinde hizmet verecek olan North, Google’ın yeni teknolojileri geliştirmesinde yardım olacak. 

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan haberlere göre North şirketinin Google tarafından satın alınacağını duyurulmuştu. Bugün Google tarafından resmi bir açıklama yapılarak bu haber doğrulandı. North’un kendi bünyesine katıldığını duyuran Google, North’un güçlü teknolojik altyapılarıyla birlikte daha gelişmiş, ileri düzey teknolojiler ve güçlü ekipmanlar üretmek için kendilerine yardımcı olacağını açıkladı. Google’ın Devices & Services (Cihazlar ve Servisler) departmanında görevli olan Rick Osterloh açıklamasında, North’un hangi açıdan şirkete yardımcı olacağını belirtti. 

Google’ın Kitchener-Waterloo bölgesindeki birimine katılacak olan North’un yerleşkesi de bu bölgede yer alıyor. Ayrıca Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Ambient Computing’ (Yaygın Bilişim) projesi North şirketinin satın alınmasının en önemli nedenleri arasında gözüküyor. Rick Osterloh’a göre North’un satın alınma nedeninin başında bahsedilen projenin geliştirilmesinde ve donanımların üretilmesinde yardımcı olacak.  

North ilk nesil akılı gözlükleri Focals 1.0’ı desteklemeyecek

Google’ın yayınladığı blog bildirisinin yanı sıra North’un kurucu üyeleri Stephen Lake, Aaron Grant ve Matthew Bailey’de bu anlaşma hakkında önemli açıklamalar yaptı. Google ile yapılan bu anlaşmanın ortak paylaştıkları vizyonun daha ileri seviyeye taşınacağı için doğru bir karar olduğunu belirten üyeler, ayrıca Focal akıllı gözlüklerinden de bahsetti. North tarafından geçen yıl satışa sunulan birinci nesil akıllı gözlükler olan Focals 1.0’ın bundan sonra destek verilemeyeceğini de belirtti. Ayrıca North’un kurucu üyeleri Focals 1.0 desteğini kesmenin yanı sıra bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen ikinci nesil Focals gözlüklerinin de piyasaya sürülmeyeceğini duyurdu. 

North her zaman insan odaklı, kullanımı kolay teknolojik ürünler üretmeye çalışsa da tek başına ayakta durmasına yeterli olmadı. North alanında ve işinde en iyi mühendisleri bünyesinde barındırsa da, tek başına işe devam edebilecek kadar müşterilerin ilgisini yakalamayı başaramadı. Kurulduğu ilk günden bu güne kadar çeşitli yardım ve yatırımlarla ayakta durmayı başaran North, toplamda 200 milyon dolarlık yatırım almıştı. 

North tarafından müşterilere gönderilen e-postada North, 31 Temmuz’dan itibaren Focals 1.0 gözlüklerine verilecek olan destek süresi bitimine kadar hizmet vermeye devam edeceklerini ve piyasaya sürülmesi beklenen Focals 2.0 için ön sipariş veren müşterilerin paralarının iade edileceğini belirtti. Google’ın North şirketini ne kadar maliyetle satın alındığı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı