Teknoloji

Google, Anksiyete Bozukluğunu Ölçebilecek

Google, insanların anksiyete durumlarını kendilerinin ölçebileceği bir özellik geliştirdi. Şirket, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yeni geliştirilen bu özelliğin klinik onaylı olduğunu bildirdi.

İnternet, hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte ihtiyaç duyduğumuz ve bilgi edindiğimiz tek yer haline geldi. COVID-19 salgınıyla birlikte zamanımızın neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu günlerde en büyük destekçimiz Google oldu. COVID-19 ile ilgili hemen her türlü bilgiyi internet aracılığıyla öğrendik ve dünya gündemini internet aracılığıyla takip ediyoruz. Bu dönemde, salgının en büyük zararlarından bir tanesi de kaygı bozuklukları oldu. Google bir açıklama yaparak kaygı bozukluğumuzu test edebileceğimiz bir anket geliştirdiğini ve arama kısmına eklediğini bildirdi. Google tarafından aktarılan bilgilere göre insanlar anksiyete bozukluğundan şikâyetçi olup olmadıklarını kolay bir şekilde öğrenebilecek. Geliştirme aşamasında konu ile ilgili uzmanlar ile birlikte çalışılan anketin klinik onaylı olduğu bildirildi. Ayrıca COVID-19 salgını sebebiyle stresle baş edebilmekte etkili bir araç olacağı konusunda da oldukça iddialı olduğu açıklandı.

Şimdilik sadece ABD’de kullanılabiliyor

Genel Anksiyete Bozukluğu-7 ismi verilen anket, Akıl Hastalıkları Ulusal İttifakı ile ortak bir çalışma ile geliştirildi. Bir bilgi paneli içerisinde bulunan sorulardan oluşan anket, kullanıcıların katılımıyla kaygı bozukluğundan şikâyetçi olup olmadıklarını anlamalarında yardımcı oluyor. 7 sorudan oluşan anket, çıkan sonuca göre yardım ya da tavsiye gibi kaynaklara yönlendirme yapıyor. Bir uzman tarafından sorulan soruları kapsayan bu anketin çok detaylı çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını açıklayan Google, henüz yeni bir uygulama olmasının yanı sıra şimdilik sadece ABD’de kullanılabiliyor. Geçmiş dönemlerde travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon ile ilgili taramalar başlatan Google, Anksiyete Bozukluğu (GAD-7) ile hizmetlerini üçe çıkarmış durumda. Ayrıca Google, ilerleyen zamanlarda GAD-7’nin diğer ülkelerin kullanımına sunulacağını açıkladı.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı