Trend

Google, Rekabet Kurulu’na Savunma Verecek

Rekabet Kurulu, Temmuz 2019’da Google’a genel arama hizmetleri, yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamlarını kötüye kullandığı iddiası sebebiyle soruşturma açılacağını açıklamıştı. Google’ın sözlü savunmasını ise 1 Temmuz’da vereceği açıklandı.

 

Rekabet Kurulu, Google’a Adwords reklamları ve algoritma güncellemelerini kötüye kullandığı iddiasıyla soruşturma açmış ve temmuz ayında soruşturma tamamlanmıştı. İddialara göre araştırma yapan ve bulguların yeterli olduğuna karar veren Rekabet Kurulu, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğine yönelik olarak; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited, Alphabet Inc. hakkında soruşturmanın açılmasına karar vermişti.

Dün yapılan açıklamada, Google’ın sözlü savunma aşamasına geldiğini bildirdi. Sözlü savunma ise 1 Temmuz’da yapılacak. Rekabet Kurulu, başka bir soruşturma kapsamında Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. için toplamda 98 milyon 354 bin lira idari para cezası verilmesini hükmetmişti.

Google, geçtiğimiz yıllarda rekabet kurallarını ihlal ettiği için çok fazla para cezası almıştı. Android işletim sistemini kötüye kullandığı için Google’a Temmuz 2018 yılında Avrupa Birliği Komisyonu 4,3 milyar euro para cezası vermişti. Google, bu ceza ile birlikte piyasa düzenleyicisi bir kurumun bir firmaya şimdiye kadar verdiği en büyük cezayı alarak kayıtlara geçti. Ayrıca 2017 yılında e-ticaret sitelerindeki durumu suistimal ettiği gerekçesiyle 2 milyar 420 milyon euroluk para cezası almıştı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı