Trend

Google ve Alphabet Çalışanları, Yeni Sendika Kurdu

Google ve çatı şirketi Alphabet çalışanları, yeni sendika kurduklarını açıkladı. Google’ın tüm kadrolu ve sözleşmeli çalışanlarının tamamına açık olan sendika, şirketin yaşanan eşitliğini hedef alarak adaletli bir ortam oluşturmayı sağlayacak. 

Büyük şirketlerde çalışanlar, şirketlerinde yaşadıkları sorun ve problemleri ortadan kaldırmak amacıyla birçok kez sendika kurmak istemişti. Özellikle Silikon Vadisi, bu tür sendikaların açılmaması amacıyla önemli çalışmalar yürütüyordu. Lakin bu kez Silikon Vadisi buna engel olamadı ve Google çalışanları, sunmuş oldukları birden fazla gerekçeyle birlikte sendika kurma kararını hayata geçirdi. 

Google ve onun çatı şirketi olan Alphabet, yeni sendika kurduklarını ve bu sendikaya Google’de çalışan sözleşmeli ve kadrolu çalışanlarının tamamının davetli olduğu açıklandı. Bu sendikanın amacı, tazminat ve çalışanların sınıflandırılmalara göre ayrılması, pozisyonlarına göre muamele görmesi gibi farklı alanlarda çalışarak bunlara engel olacak.

Sendikanın amacı şirket içindeki eşitsizliği ortadan kaldırmak

Google’ın, kadrolu çalışanlarına sözleşmeli çalışanlarından daha fazla hak tanıdığı iddia ediliyordu. Sözleşmeli çalışanlar bu durumdan rahatsız olduklarını belirterek şirket yöneticilerini sunsalar da bu konu hakkında elde edilir bir cevap alamamışlardı. Buna göre yeni kurulan sendika sayesinde, çalışanlar arsasında hiçbir ayrıma gerek kalmadan herkese eşit sosyal hak tanınması amaçlanıyor. 

Sendika kurucuları ve üyeleri, çalışanları temsil etmek ve işverenler ile pazarlığa oturabilmek amacıyla sendika sertifikası için ABD Ulusal Çalışma İlkeleri Kurulu’na başvuru yaptı. 280 kişiden oluşan sendika, ABD’de en büyük iletişim ve medya sendikası olan CWA tarafından da destek almaya başladı. Alphabet sendikasına üye olan çalışanlar, dolaylı yoldan CWA sendikasına da üye olarak gösterilecek.

Google Program Yöneticisi Nicki Anselmo, sendikanın kurulması hakkında şu sözleri dile getirdi; “Bu sendika, Google çalışanlarının yıllardır örgütlenmesine dayanıyor. Maven Projesi’ni hayata geçirmeye çalışmaktan cinsel tacizde bulunan yöneticilere sadece para cezası kesilmesine kadar Alphabet’in tüm sorunlara karşı tek bir yürek olup yanıt verdiğini gördük. Yeni sendikamız, haberlerin modası geçtikten sonra bile çalışanlara hak ettiği saygının duyulması için sürdürülebilir bir altyapı sağlayacak.”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı