Finans

Google’dan Apple Card’a Rakip! Google Pay Banka Kartı

Yeni bir banka kartı ile tanışmaya hazır mısınız? Google Pay banka kartı, bildiğimiz bankaların kartlarına benzemiyor. Hatırlayacağınız üzere 2019 yılında Apple Card kullanıcılarına herhangi bir banka şubesine gitmeden İphone telefonunuzla başvuracağınız bir kredi kartını sundu. Hiçbir ücret talep edilmeyen kartların aylık ya da yıllık ücretini de kişilerden talep etmedi. Google Pay sanal kredi kartı Apple Card’a rakip olacak diyebiliriz.

Son zamanlarda oluşan fiziksel görünen banka kredi kartı tasarımını Google Pay kendi tasarımında oluşturacağı karta yansıtmış olacak. Bu kartın kendine ait iban numarası oluşacak ve kişiler istedikleri miktardaki parayı bu kartlara aktarabilecekler. Bu kartlar nerelerde kullanılacak? Herhangi bir alışveriş mağazasında ya da Play Store’ de yer alan ücretli oyunları ya da filmleri izlemek için ödemelerde kullanıla bilinecek.

Google Pay Visa Card

Apple Card Mastercard ile işbirliği yaparken; Google Pay’ in Visa Card ile çalışacağını kartın sağ köşesinde görmekteyiz. Kullanıcılar kartın takibini ve incelemesini ekran üzerinden yapabilecekler. Alışverişlerin detayları ve nerede yapılmış olduğu haritalarla kişilere sunulacak. Böylelikle harcamalarınızı takip edebileceksiniz. Bu fiziksel banka kartı şimdilik sadece ABD için planlanmıştır.

Google Pay’ in Apple Card’dan farkı değişik bankalarla çalışmasıdır diyebiliriz. Şimdilik iki banka ile çalışacağı düşünülmekte olup ileride çalışılan bankaların sayılarının artacağı tahmin edilmekte. Bütün bankaların logoları kartın üstünde yer alacak ve bu uygulama ilk olarak ABD’de başlayacak. Gelişme aşamasında olan Google Pay kredi kartı 2020 bitmeden dağıtımına başlayacağı da düşünülmektedir.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı