Finans

Hackerlerin Dudak Uçuklatan Kazançları

Hacker denildiğinde aklımıza gelen ilk olarak suç, ünlüler ve ülkelere yapılan siber saldırılar geliyor. Lakin bir araştırmacı durumu farklı ele alarak etik olarak çalışan hackerların ne kadar para kazandıkları hakkında bir makale yayınladı.

Filmlerde izlediğimiz bilgisayar korsanları, ünlü kişileri hedef alarak, kişisel verilerini çalarak yüksek miktarlara satmak ister. Ya da haberlerde izlediğimiz gibi büyük teknoloji devlerinin gizlilik ve güvenliklerini geçerek verilerini açığa çıkarırlar. Peki, bilgisayar korsanları sadece bunlardan mı ibaret?

Ayrıca hackerlerın sadece kötü anlamda çalışmadıklarını söylemeliyiz.

Etik hackerler ne kadar kazanıyor?

Bir araştırmacının aktardığı bilgilere göre etik hackerlar, milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan uygulama ve hizmetlerin güvenlik açıklarını tespit ederek 100 milyon dolardan fazla kazanç elde edebiliyor. Ayrıca bu kazancın 2025 yılına kadar 1 milyar doları bulması bekleniyor. Etik hacker olarak isimlendirilen ve iyi işler için çalışan hackerlerin sayısı HackerOne isimli bir güvenlik platformunun verilerine göre 700 bin kişiden daha fazla. HackerOne, dünya genelinde toplamda 2 bin onaylı kuruluş ile beraber çalışıyor ve bu kuruluşları bir araya getirerek güvenlik açıkları konusunda destekler veriyor.

Ayrıca HackerOne, etik hackerlere ödeme de yapıyor. 2013 yılının Ekim ayındaki verilerine göre 475 dolarlık ödülden sonra toplamda günümüze kadar vermiş olduğu ödüllerin toplamı ise 100 milyon doları aşmış durumda. HackerOne verilerine göre geçtiğimiz yıl verilen toplam ödül miktarı ise 40 milyon dolar. Etik hackerler kendi işlerinin yanı sıra bu tarz ödüller ile de desteklenmiş oluyor. HackerOne tarafından açıklanan bilgilere göre şu ana toplamda 100 milyon güvenlik açığı, üzerinde çalışılmayı bekliyor. Böylelikle etik hackerlerin işlerinin hiçbir zaman bitmeyeceği görülüyor.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı