Finans

Hasarlı Araç Satışı Konusunda Emsal Kararı!

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, hasarlı araç satışlarıyla ilgili emsal bir karar verdi. Yüksek Mahkeme, aldığı kararda ağır hasarlı aracın bilgilendirme yapılmadan satılmasının yasal olmadığına hükmetti.

Bir vatandaş, satın aldığı ikinci el aracın sigortasını yaptırmak için gittiği acentada, aracın pert olduğunu öğrenerek büyük bir sürprizle karşılaştı.

Mağdur, daha sonrasında araçta gizli ayıp olduğunu noter aracılığıyla satıcıya bildirdi. Satıcıdan herhangi bir cevap alamayan tüketici, mahkemeye başvurdu. Mağdur vatandaş, mahkemede araç için ödediği 14 bin 900 TL’yi 327 TL’lik masrafın iadesini istedi. Ancak mahkeme, aracın piyasa değerinden 6 bin TL daha düşük bir bedelle satın alınmasını pert kaydı olma ihtimalini güçlendirdiğini söyleyerek davanın reddine karar verdi.

Mağdur vatandaş, kararı temyize götürdü ve Yargıtay’dan emsal niteliğinde bir karar geldi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Borçlar Kanununun 223. maddesini göstererek “Davacı öğrendiği gizli ayıbı noterden düzenlenen ihtarname ile davalıya bildirmiştir. Davacı gizli ayıp nedeniyle derhal satıcılara ihbarda bulunmakla satılanı, açıklanan kanun hükmü gereğince ayıplı haliyle kabul etmemiştir” diyerek davayı kapanmasına karar verdi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı