Trend

Her İlin Virüs Durumu Hesaplanacak

Sağlık bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde her ilin bağışıklık sisteminin durumunu hesaplamak için bir harita oluşturacak. Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte çalışma ve turizm sezonunun açıldığını söyleyerek Antalya ile bu çalışmaların başlatıldığı bildirildi. Bu çalışma ile birlikte başta Antalya olmak üzere bölge ve şehirlere göre gidilerek her ilin virüs nedeni ile oluşan yükün ve nüfusa göre hastalığın ne kadar olduğu hesaplanacak.

 

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ve 205.872 kişinin vefat etmesi ile devam eden ölümcül virüs sürecinde Türkiye’nin erken teşhis ve erken müdahalelerine rağmen hala salgın sürüyor. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre virüsün şehirlere olan etkisini öğrenmek amacı ile her ilin COVID-19 virüsünden ne kadar etkilendiğinin öğrenilmesi için Antalya pilot il seçilerek çalışmalar başlatılmıştı. Antalya’da başlatılan bu çalışma ile iyileşen hastalardan alınan numunelerin diş doktorları tarafından toplanarak test edilen sonuçların COVID-19 virüsünün nüfusa göre ne kadar etkilendiğinin sonuçları ortaya çıkacak.

COVID-19 hastalığının insanlarda görülme sıklığı hesaplanacak

Pilot şehir olarak seçilen Antalya’da başlatılan çalışma ile birlikte başta büyük şehirler olmak üzere incelemenin bütün şehirler üzerinde yapılarak COVID-19 virüsünün oluşturduğu ekonomik ve psikolojik yük hesaplanabilecek. İlk olarak on bin kişi seçilerek yapılacak bu çalışma ile birlikte, insanlar tarafından ne kadar sıklıkla görüldüğü ve COVID-19 virüsüne karşı bağışıklık kazanım durumumuzun ne olduğu görülecek. TÜİK tarafından illerin nüfus sayısına oranla verilecek PCR testleri, vatandaşlar üzerinde test edilerek hastalığın nüfusa göre görülme sayısı hesaplanacak  ve illere göre kaç kişiye bulaştığı görülecek. Bu sonuçlar doğrultusunda illere göre COVID-19 virüsünün azalma durumuna göre şehirlerde hayat normalleşemeye başlayacak.

26 Nisan itibari ile Türkiye’de iyileşen hasta sayısı, hastalığa yakalanan hastaların sayısını geçmiş durumda.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı