Teknoloji

Her Türlü Bisikleti Elektrikli Bisiklete Dönüştürebilen Yerli Cihaz: Byqee

Şehirlerin gelişmesiyle birlikte ulaşım problemleri de artmaya devam ediyor. Durum böyle olunca ulaşım problemlerine çözüm olarak alternatif çevreci ulaşımlara ilgi artıyor. Bu durumları ele alarak 15 dakikada kolaylıkla kurulabilen ve her türlü bisikleti elektrikli bisiklete dönüştürebilen yerli cihaz Byqee bu girişimlerden biri.

Şehirlerin gelişmesiyle ulaşım problemleri artınca çevreci çözümlere ilgi her geçen gün önem kazanıyor. Bu durumu göz önüne alan birçok yerli girişim ve yeni projeler çevreci mobil ulaşımın oluşması için destek veriliyor. Bu makalemizde ise bu konuları ele alarak çevreci çözüm üreten yerli üretim Byqee girişiminden bahsedeceğiz. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Çekirdek bünyesinde geliştirilen hafif ve en kolay e-bisiklet dönüşümüne olanak sağlayan Byqee sıradan bir bisikleti, elektrikli bisiklete çevirerek daha kolay, daha keyifli ve daha hızlı bir sürüş deneyimi sunuyor. Kurulum süresi 15 dakika olan Byqee, yokuş ve engebeli yollarda ulaşımı daha konforlu ve keyifli bir hale getiriyor.

Byqee ne?

Mikro mobilite kavramına farklı bir boyut getiren bu cihaz, pratik ve keyifli bir sürüş deneyimi sunmak için ve farklı mühendislerden oluşan bir çekirdek kadro ile bir yılı aşkın bir sürede geliştirildi. Toplamda 4 farklı donanım bulunan Byqee, Base ve Pro olmak üzere iki elektrikli dönüşüm kitine sahip. Bu kitlerden pedal assist desteğine sahip Base modeli 35 kilometreye, Pro modeli ise 45 kilometreye varan bir menzil kapasitesi sunuyor. Kutusundan çıkan 250 Watt gücüne sahip elektrikli motoru hem şarj edebilmeniz hem de güvenliği sağlamak amacıyla kolaylıkla çıkarılıp takılabiliyor. Ağırlığı ise 1,2 kilogram ve portatif boyutlarla çantada rahatlıkla taşınabiliyor. 

Çevreci çözüm ulaşımı için gerçekleştirilecek bir proje olan Byqee, geçtiğimiz hafta Turkcell Arıkovanı kapsamında fon almayı başarmıştı. 34 Bin TL’lik fonlama hedefi olan Byqee, hedefinin ilk 5 gününde hedefinin %92’sine ulaştı ve 31.380 TL fon aldı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı