Trend

Huawei, Kablosuz Şarj Mesafesini Artıracak Bir Patent Aldı

Dünyanın en önemli eknoloji devleri arasında yer alan Huawei, ITHome’un haberine göre kablosuz şarj mesafesini artıracak yeni bir teknolojinin patentini aldı. Teknolojinin gerçek dünyada kullanılıp kullanılmayacağıysa henüz bilinmiyor.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, birçok şirketin yaptığı gibi oldukça fazla teknolojinin patentini almak için çalışmalar yürütüyor. Şirketin en son aldığı patentse diğer bir teknoloji devi olan Xiaomi’nin havadan şarj yağdıran teknolojisi Xiaomi Mi Air’i oldukça andırıyor. Ancak Huawei’nin teknolojisi daha çok kablosuz şarj mesafesini artırmaya odaklanıyor.

ITHome’un hazırladığı habere göre patent, CN112564295A patent numarasıyla yayınlandı. Günümüzde kullanılan kablosuz şarj teknolojisi, iki bobinin birbirinin tam karşısına yerleştirilmesini gerektiriyor. Bu iki bobin birbirinin tam karşısına yerleştirilirken aralarındaki mesafe gücü aktarmak için olabildiğince az oluyor. Bu da mesafeyi büyük oranda azaltarak telefonların şarj olmasını sağlıyor.

Havadan iletken olan her şey kablosuz şarjda kullanılabilecek:

Patentte yer alan teknolojiyse Huawei’nin aktardığı bilgilere göre demir, alüminyum, bakır ve diğer alaşımlarla çalışabiliyor. Ayrıca bu teknoloji, insanlar, hayvanlar, toprak ve su gibi iletkenliği havadan yüksek olan her objeyi veya maddeyi avantajlı bir duruma çevirebiliyor. Bu sayede de kablosuz şarjın kullanılabilecek mesafesi en üst düzeye ulaşıyor.

Huawei’nin bu teknolojiyle neler yapabileceği konusundaysa bazı tahminler mevcut. Şirket, bu patentteki teknoloji sayesinde kablosuz şarj mesafesini artırabilirse akıllı bileklik ve saatler gibi giyilebilir cihazlarını bileğimizden çıkarma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Aynı şekilde bir telefon, elimizde herhangi bir kabloya veya platforma bağlı olmadan şarj edilirken kullanılabilir.

Huawei, yaptığı bir başka duyurudaysa 5G teknolojilerini kullanan şirketleri ilgilendiren bir açıklamaya yer verdi. Huawei, bu duyurusunun ardından patentini aldığı 5G teknolojisini kullanan akıllı telefon üreticilerinden ücret istemeye başlayacağını açıklamıştı. Anlayabileceğiniz üzere teknoloji devleri arasındaki teknoloji savaşı, yalnızca piyasaya sürülen ürünler üzerinden ilerlemiyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı