Trend

Huawei’den Ekran Çiziklerini Yok Edecek Teknoloji

Dünyanın en ünlü telefon üreticilerinden olan Huawei, telefonların ön ve arka kısımlarında bulunan camlardaki çizilmeleri onaracak bir patent aldı. Alınan patente göre oluşan çizimleri gidermek için özel bir karışım hazırlanıyor.

Huawei, Çin Ulusal Fikri Mülkiyetler Ofisi’ne bir patent başvurusu yaptı. “Camdaki çizikleri yok etmek için metot ve ekipman” ismi verilen bu patent, kasım ayında kabul edilerek yayınlandı. 

Patentin isminden de anlaşılabileceği gibi, telefonların ön ve arka kısımlarında bulunan camlarda oluşan çizimlerin tamiri için bir metot geliştirildi. Özellikle telefonları uzun kullanan kişilerin sıklıkla karşılaştığı telefonlardaki çizilen camların tamiri nasıl yapılıyor?

Huawei’den telefonlardaki camların çizilmelerine çözüm getiren yeni patent

Patente göre çizilen camların tamir işlemi, çizilmeye en uygun ve muhtemel olan ekran camı için farklı, arka paneller için farklı gerçekleştiriliyor. Bu iki farklı bölgeye uygulanacak işlemler arasında ne fark var?

Gizchina’da yer alan haberde bu ekipman, telefon camında meydana gelmiş olan çizilmeleri tespit ediyor. Çizilme telefonun ekran camında meydana gelmişse alkol kullanılarak temizleniyor. Lakin çizilme ekranda değil arka panelde yer alan camda meydana gelmişse ultrasonik temizleyici ile temizleniyor. 

Tespit edilen çizilmeler temizlendikten sonra asıl olan çizilmeler için onarım başlıyor. Bu çizilmeleri gidermek için özel bir karışım hazırlanıyor. 

Bu özel karışım içerisinde yer alan bileşenler:

 

  • %35 – %45 akrilat
  • %50 – %60 epoksi reçinesi
  • %2 – %3 başatıcı
  • %2 – %3 katkı maddesi

 

Özel olarak hazırlanan bu sıvı karışım, telefon üzerine yapıştırılan şeffaf filme uygulanıyor. Daha sonra son aşamada ise karışım için 320 nm ile 420 nm dalga boyuna sahip ultraviyole ışık kullanılıyor.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı