Trend

Huawei’nin Türkiye’deki Yeni Arama Motoru Yandex Oldu

Avrupa’nın lider teknoloji şirketlerinden Yandex, Huawei ile önemli bir işbirliğine imza attı. Yandex, bundan sonraki dönemlerde Huawei Mobil servislerine sahip cihazların internet tarayıcısı olarak kullanılacak. Ayrıca Huawei cihazlarında yer alan “AppGallery” uygulama mağazasında, Yandex’in Türkiye’deki en popüler uygulaması olan Yandex Navigasyon da yerini aldı.

Huawei ve Yandex, teknoloji sektörünün en önde gelen iki şirketi, güçlerini birleştirerek yılın en önemli anlaşmalarından birine imza attı. İmzalanan anlaşmaya göre Rusya’da ve Türkiye’de, bundan sonraki dönemlerde Huawei Mobil servislere sahip mevcut ve yeni cihazlarda Yandex’e ait olan internet tarayıcısı kullanılacak. Yeni dönemde Yandex, Huawei internet tarayıcısı ve ana ekranda bulunan arama çubuğunda arama motoru olarak kullanılacak. Arama motorunun haricinde Huawei cihazlarında bulunan “AppGallery” uygulama mağazasında, Türkiye’de kullanıcılar tarafından sık kullanılan navigasyon, e-posta ve harita gibi bütün uygulamalara kolaylıkla erişilebilecek.

Yandex Türkiye Genel Müdürü Onur Karahayıt, Huawei ile imzalanan anlaşma ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Yandex olarak 2011’de giriş yaptığımız Türkiye arama motoru pazarında ayda 10 milyonun üzerinde tekil kullanıcımıza arama hizmeti sağlıyoruz. Bu tecrübenin sonucu olarak teknoloji alanında, Huawei gibi dünya akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından biri ile bu işbirliğine imza atmış olmaktan dolayı şok mutluyuz. İş birliğimizin bir parçası olarak, Huawei’nin uygulama mağazası olan AppGallery’de Yandex’in Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Harita, Navigasyon, E-posta, Çeviri gibi uygulamalarımızla yer almak üzere gerekli geliştirmeleri de tamamladık.” dedi.

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdür Seth Wang ise şu açıklamaları yaptı: “Türkiye, Huawei Mobil Servisler eko-sistemini ve dünyanın 3. Büyük uygulama mağazası AppGallery’i lokal anlamda geliştiren lider ülkelerden biridir. Bu bağlamda, Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Yandex’in uygulamalarının Huawei’nin resmi uygulama mağazası AppGallery entegrasyonunu da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Türkiye ekibimiz HMS ek-sistemini geliştirmek ve bu sayede tüm kullanıcıların taleplerini karşılamak için hızlıca yol alıyor.”

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı