Teknoloji

IBM Open P-Tech’i Türkiye’deki Kullanıcılara Açtı

IBM Open P – Tech’i Türkiye’deki kullanıcılarına sundu. Ücretsiz eğitim deneyimi platformu olarak bilinen uygulama kullanıcıları çeşitli konularda bilgilendiriyor. Teknolojik konuların dışında özgeçmiş hazırlama gibi konular hakkında da öğrenim sunuyor.

 

IBM’nin Open P – Tech’i Türkiye’deki kullanıcılara açması kullanıcıların teknolojik konulara aşina olmasını sağlamakta. Siber güvenlik ya da yapay zekâ gibi teknoloji içerikli konuların dışında, mülakatlara katılmak ve özgeçmiş hazırlamak gibi gereksinim haline gelen konulara da değiniyor.

 

 Dünya Ekonomi Forumu, “İşin Geleceği” adlı bir rapor hazırladı. Raporun konusu, 20 farklı ekonomideki iş gücü trendleri oldu. Bu rapora göre 2022 yılında tüm işler baz alındığında bu işlerin %42 oranla değişikliğe uğrayacağını açıkladı. Bu süreç içerisinde insanların analitik düşünmeye odaklanması gerektiği, karmaşık problemler ve tasarım sorunları çözümü üzerine gelişmesi gerektiğini vurguladı.

 

Tüm bu değişikler göz önüne alındığında istihdam sağlanabilmesi adına gerek kamu sektöründen gerekse özel sektörden kişilerin bir araya gelmeleri gerekmekte. Kullanıcıların bu yeni iş düzeni içerisinde yeni becerilerle donatılması gerekmektedir. Bu beceriler eleştirel ve analitik düşünme, akademik yetkinlikler, teknik birikim ve iletişim alanında olacak. Bunlar, 21. yy için de gerekli olan beceriler.

 

 IBM bu alanda bir çalışma yaparak 2020 yılında iş gücü geliştirmeleri ve eğitim zorluklarının aşılabilmesi için Open P – Tech’i kullanıcılarla buluşturdu. IBM’in bu platformunu tüm dünyada ücretsiz olarak kullanmak mümkün olacak. Sınıf dışında da eğitim almayı uygun hale getiren uygulamada, eğitim tamamlandığında öğrenciler dijital ortamda rozet sahibi olmakta.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı