Trend

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Ek Genelge Gönderdi

İçişleri Bakanlığı, normalleşme süreci kapsamında 81 ilin valiliğine “Haftalık Tematik Denetimler” konulu ek denetim genelgesi gönderdi. Genelgeye göre COVID-19 tedbirleri kapsamında tüm ülke genelinde restoran, lokanta, kafeterya gibi mekânlar ile umuma açık alanlar denetlenecek.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge de “Kontrollü Normalleşme Dönemi” kapsamında illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda “düşük”, orta”, yüksek”, “çok yüksek” olmak üzere 4 risk grubuna ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin de bu risk gruplarına göre belirlendiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda mart ayında risk gruplarına göre uygulanacak tedbirlerin valiliklere bildirdiği belirtilirken, mevcut denetim yapısının daha etkin ve sonuç alıcı olmasını amaçlayan “Dinamik Denetim Modeli” nin hayata geçirildiği aktarıldı.

Haftalık denetimler yapılacak

Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağına değinilen genelgede, kontrollü normalleşmenin sürdürülebilirliği için “temizlik, maske, mesafe” prensiplerine bağlı denetim faaliyetlerinin önemli olduğu ifade edildi. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre “Kontrollü Normalleşme Dönemi” yeni olumsuzlukların vaka artışlarının yaşanmaması için ekiplerin yapacağı çalışmalar haftalık program dâhilinde gerçekleşecek. Bu kapsamda denetlenecek yerler ve günler ise şu şekilde; 

  • 6 Mart Cumartesi: Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane gibi yeme içme yerleri ile kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi, dernek lokali gibi umuma açık yerler.
  • 7 Mart Pazar: Otel ve konaklama tesisleri, kayak otelleri ve tesisleri.
  • 8 Mart Pazartesi: Şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dâhil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler.
  • 9 Mart Salı: Berberler, kuaförler, güzellik merkezleri, hamamlar, saunalar, masaj salonları.
  • 10 Mart Çarşamba: İnternet kafeler/salonları, düğün veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar, ganyan, ı̇ddaa ve milli piyango bayileri.
  • 11 Mart Perşembe: Cadde, sokak, meydan gibi yerlerde maske denetimi, halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler.
  • 12 Mart Cuma: Alışveriş merkezleri, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler.

 Ayrıca Pazar yeri, semt pazarı ve sosyete pazarı gibi alanlarsa kurulu olduğu ve faaliyette bulunduğu günlerde denetlenecek.

 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı