Trend

İki Türk Genç, Instagram’ın Ödül Teklifini Reddetti

Daha önce Apple’ın açığını bulan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bu kez bir arkadaşıyla birlikte Instagram’da kritik bir açığı keşfetti. Mavi tık alan ünlülerin kimlik bilgilerine erişim açığını bulan gençler, Instagram tarafından 5 bin TL ödülü az bularak, ödülü reddetti. 

Daha önce Apple kullanan ünlülerin iCloud hesaplarına girerek tüm uygulama ve fotoğraflarına erişilebildiği açığını bulan Hüseyin Çoban, bu açığı Apple’ın yetkililere bildirmişti ve kendisine ödül verilmek istenmişti. Lakin Çoban, kendisine verilen ödülü az bularak reddetmişti. Çoban, bu kez 17 yaşındaki Arda Kılıç ile Instagram’ın açığını keşfetti. İHA’nın aktardığı bilgilere göre Çoban, uygulama üzerinden, ayarlar bölümünden hesabının onaylanması için (Mavi tık) başvurdu.

İki genç, Instagram’da mavi tık olan hesapların açığını buldu

Ne yazık ki Çoban’ın bu isteği Instagram tarafından reddedildi. Bunun üzerine Çoban, 17 yaşındaki arkadaşı Arda Kılıç’tan yardım istedi. Yazılıma oldukça meraklı olan Kılıç, Instagram’ın web sürümü üzerinden araştırmalar yaparak platformun kaynak kodları arasında mavi tık alan hesapların TC kimlik numaralarına erişim açığını keşfetti. İki genç açığı bulup Instagram ile iletişime geçtikten sonra 750 dolar (5 bin TL) ile ödüllendirildi. Çoban ve Kılıç bu ödülü az bularak geri çevirdi. Ayrıca bu açığın Instagram güncellemesiyle kapatılacağı söylendi.

İkili 5 bin TL ödülü reddetti

İHA’ya konuşan Çoban, “Mavi tik normalde ünlülere veriliyor fakat daha önceki girişimlerimle ulusal basında yer aldığım için başvuru gönderdim. Ayarlar kısmındaki hesap doğrulama başvuru yaptım ancak ret cevabı geldi. O ret ile araştırma yapıp Instagram’ın açığını bulduk. O açıkla mavi tikli tüm ünlülerin TC kimlik bilgilerine ulaşabiliyoruz.” dedi.

17 yaşındaki Kılıç ise “Doğrulama başvurusu gönderip mavi tik alan tüm hesapların TC kimliklerine ulaşabildiğimiz güvenlik açığını bulduktan sonra Instagram’a mail attık. Yaklaşık 5 bin TL ile ödüllendirileceğimizi söyleyerek teşekkür ettiler. Biz bu miktarı az bularak reddettik.” dedi. Ayrıca Instagram’ın son güncellemesi ile açığın giderileceği söyleyen Kılıç “En son 8 Haziran’da güncelleme gelmişti. Biz açığı söyledik ama henüz bir para almadık. Bu açığı art niyetli kişiler bulmuş olsa kötü şeyler yapılabilirlerdi. Bu bilgileri satabilirlerdi. Fakat biz böyle bir şey yapmadık.” şeklinde konuştu.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı