Trend

İkinci Dönem Karneleri Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, Ziya Selçuk imzası bulunan bir belge yayınladı. Yayınlanan bu genelgede okullarda uzaktan eğitime devam edilen ikinci dönem eğitim öğretimde yılsonu işlemlerinin nasıl olacağı açıklandı. Bu genelgeyle birlikte milyonlarca öğrencinin merak ettiği sorular açıklanmış oldu.

Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde hayatı olumsuz etkileyen COVID-19 salgını ülkemizi de ciddi manada etkiledi. Salgından en fazla etkilenen grup ise ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrenciler oldu. Eğitim gören öğrenciler ikinci yarıyılın neredeyse tamamını evden eğitim alarak geçirdiler. 

Milli Eğitim Bakanlığı, COVID-19 salgınına karşı önlem almak amacıyla okulları geçici süreyle tatil etmiş, ardından ikinci yarıyılın kapanmasına karar vermişti. Bu süre zarfında öğrencilerin boş kalmaması maksadıyla uzaktan eğitim sürecine devam edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlanarak milyonlarca öğrencinin en çok merak ettiği konu açıklığa kavuştu. Yayımlanan bu genelgede öğrencilerin merak ettiği birçok konu açıklığa kavuştu.

Birinci yarıyıldaki başarı ve devamsızlık durumu göz önüne alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasının bulunduğu genelgede yılsonu işlemleri, birinci yarıyılda aldığı notlar ve devamsızlık durumu göz alınarak belirlenecek. Yayımlanan genelgeye göre tüm derslerden birinci yarıyılda başarılı olan ya da başarısız dersleri olsa da yılsonu başarı puanı 50 olan öğrenciler bir üst sınıfa geçebilecekler. Doğrudan bir üst sınıfa geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. Sorumluluk sınavları ise 22-30 Haziran arasında yapılacak. 

İkinci yarıyılda COVID-19 salgını sebebiyle Türkiye’ye dönen öğrencileri de unutmayan Milli Eğitim Bakanlığı, denklik belgesini eksiksiz olarak temin eden öğrencileri sadece bu eğitim öğretim yılında olmak üzere tüm derslerini geçmiş olarak kabul edecek. Bu öğrencilerin birinci ve ikinci yarıyıl eğitim öğretim dönemlerindeki puanlarının bulunmaması ele alınacak. Ayrıca ikinci eğitim ve öğretim döneminde Türkiye’ye dönen öğrencileri sevindirecek bu haber sadece bu yıl geçerli olabilecek.

İkinci yarıyıl karne basımı olmayacak

Geçtiğimiz dönemde Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta seviyeli okullarda ikinci yarıyıl dönemi için karne basılmayacağını açıklamıştı. Yapılan açıklamalarda karnelerine ulaşmak isteyen öğrenci ve velilerin internet üzerinden karnelere erişebileceği ifade edilmişti. Bugün yayımlanan yeni genelgede ise liselerde ikinci yarıyıl dönemi için karnelerin düzenlenmeyeceği açıklandı. Öğrencilerin ikinci yarıyıldaki notlarında ise birinci yarıyılda aldıkları notlar geçerli olacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, takdir belgesi ve teşekkür belgeleri hakkında da soruları açıklığa kavuşturdu. Öğrencilerin aldığı başarı durumlarına göre takdir belgesi, teşekkür belgesi, onur belgesi, üstün başarı belgesi ve diploma gibi belgeleri kâğıt olarak teslim alabilecekler. Bu belgeler 22 Haziran itibariyle dağıtılmaya başlayacak ve yoğunluk oluşmaması için tarih belirtilerek yoğunluğun önüne geçilebilecek.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı