Trend

İkinci Doz Koronavirüs Aşıları Önümüzdeki Hafta Başlıyor

COVID-19 aşılama çalışmaları kapsamında, ilk dozları uygulanan ve 28 günlük bekleme sürelerini dolduran kişilerin ikinci doz uygulamaları önümüzdeki hafta başlayacak.

Ülkemizde COVID-19 aşılama çalışmaları Ocak ayında başlamıştı. İlk olarak 13 Ocak tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri Çin’den gelen Sinovac aşısını olmuştu. Daha sonra 14 Ocak tarihinde ise öncelikli grup olan Sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanmıştı. Sinovac aşısı iki doz olarak uygulanıyor ve ilk doz ile ikinci doz arasında 28 günlük bir bekleme süresi bulunuyor. Bu 28 günlük bekleme süresi, 13 Ocak’ta aşılanan Bakan Koca ve Bilim Kurulu Üyeleri için 10 Şubat Çarşamba günü son bulacak. Sonrasında ise 28 günlük bekleme süresi dolmaya başlayan sağlık çalışanları ikinci doz aşıları olacaklar. Elbette ardından şuan uygulamalarında devam edilen tüm vatandaşlar da bu bekleme süreleri dolduktan sonra ikinci doz aşılarını olabilecekler.

65 yaş üstü grubun aşılanmasına devam ediliyor:

COVID-19 aşılama çalışmalarında öncelikli gruplara göre bir aşı programı oluşturulmuş ve sağlık çalışanları dışında şu an 65 yaş üstü risk grubunun aşılanmasına devam ediliyor. Sonrasında ise ikinci gruba geçilecek ve aralarında öğretmenlerinde olduğu bu grubun aşılama çalışmalarına başlanacak. 

7 Şubat tarihi itibariyle Türkiye’de toplamda 2 milyon 512 bin 224 kişiye COVID-19 aşısı yapıldı. En fazla aşılama yapılan il şuan için 442 bin 719 kişiyle İstanbul. İstanbul’u 238 bin 811 kişi ile Ankara, 172 bin 662 kişi ile İzmir Takip ediyor. COVID-19 aşı programı kapsamında sırası gelen gruplarda yer alan kişilerin e-Nabız sistemi üzerinden öncelikli durumlarını kontrol etmeleri ve aşı için MHRS sisteminde kayıt oluşturmaları gerekiyor. COVID-19 çalışmaları ve aşı kaydı için detaylı bilgileri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı