Listeler

İkinci El Otomobil Satışlarında EFT Dolandırıcılığı

Son zamanlarda ikinci el otomobil satışlarının artmasıyla birlikte, yeni bir dolandırıcılık sistemi ortaya çıktı. Saat 17.00’dan sonra satın alacakları araç için araç sahibine EFT yapan dolandırıcılar, aracın satış belgesini noterden aldıktan sonra gönderdikleri EFT’yi iptal ediyorlar. 

İkinci el otomobillerdeki yaşanan astronomik artıştan sonra, ikinci el otomobil piyasasını gündemde tutmaya başladı. İkinci el otomobillerin fiyatlarının artması dolandırıcıların bu pazara ilgi duymasına neden oldu. Dolandırıcılar bir aracı satın almak için alıcıyla anlaştıktan sonra aracın ücretini para transferi işlemlerinin gerçekleşmeyeceği akşam saat 17.00’dan sonra EFT yapıyorlar. Aracın parasını transfer ettiğini söyleyen dolandırıcılar, sistemde bir sorun olduğunu söyleyerek gönderdikleri EFT’nin ekran görüntüsünü alarak aracın satıcısına gönderiyor. Bu sayede güven kazanan dolandırıcılar, noterdeki satış işlemi gerçekleştikten sonra, EFT işlemi daha araç satıcısına ulaşmadan EFT’yi iptal ediyorlar. 

İkinci el otomobil pazarında ortaya çıkan dolandırıcılık yöntemi hakkında açıklama yapan galerici Fahri Karlık, “Kötü niyetli insanlar araca gündüz bakıyorlar, rakamda anlaşıyorlar. ‘Paramızı temin edip gelelim’ diyorlar. Saat 17.00’dan sonra geliyorlar. Aracın 3’te 1 parasını veriyorlar. ‘Size EFT Yapalım’ diyorlar. O saatten sonra EFT olmuyor. Parayı EFT yapıyormuş gibi gösterip, aracın satışını alıp EFT’yi iptal ediyorlar. EFT işlemlerinde çok büyük problemler oluyor. Parayı ekrandan gösteriyorlar hesaba geçmiş gibi ancak sonra iptal ettiriyorlar” dedi. Bir diğer galerici Ferdi Savaş ise aracını satmak isteyen vatandaşların, hesaplarında parayı görmeden aracın satışını vermemeleri gerektiğini söyledi. İkinci el otomobil satışında astronomik bir artışın olduğunu söyleyen Ferdi Savaş, mevcut sistemin korunacağını ve fiyatlarda herhangi bir düşüşün yaşanmayacağını söyledi. 

Kopya ilanlarla satıcıları ağlarına düşürüyorlar

Galerici Ferdi Karlık, ikinci otomobil satışında yaşanan bir dolandırıcılık çeşidini de basınla paylaştı. Karlık, diğer dolandırıcılık çeşidinin ise hayali araç ilanları üzerinden kaparo toplayarak yapıldığını söyledi. Ferdi Karlık, “Örneğin bir aracın bedeli 100 bin TL ama kişi galerinin koyduğu ilanı kopyalayıp ilana koyuyor. ‘Ev aldığım için acil 85 bin TL’den satılık’ yazıyor. Çanakkale’den adres gösteriyor ancak müşteri aradığı zaman ‘Şu anda uygun değilim Ankara’dayım. 2 gün sonra döneceğim. Çok fazla arayan var bin TL kaparo bırakın’ diyor. Bu şekilde 20 kişiden biner TL toplayı, haksız kazanç elde edip hattını iptal ettiriyor” dedi. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı