Finans

İlk Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor

Ülkemizde özel olarak tasarlanan ve geliştirilen ilk yerli ve milli elektrikli trenin test sürüşleri başlıyor. Yerli ve milli elektrikli trenler bu yıl bitmeden hizmete sunulması planlanıyor.

Ülkemizde son yıllarda başta savunma sanayi ve farklı birçok alanda yerli üretim çalışmalarına ağırlık verilmiş, teknoloji ve tasarım geliştirme konusunda çok ciddi ve önemli adımlar atılmıştı. Bu çalışmaların sonucunda ilk yerli elektrikli tren, bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre hizmete sunulmaya hazır. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yerli olarak üretilen elektrikli trenin tasarım ve üretimlerinin tamamlandığını ve 29 Haziran’da test sürüşlerine başlanacağını açıkladı. Elektrikli tren, 29 Haziran saat 10.00’da Sakarya’da bulunan TÜVASAŞ’ta raylara inerek test sürüşlerine başlayacak.

Yerli elektrikli tren setlerinin ihraç edilmesi planlanıyor:

2020 Yılı Yatırım Programı arasında yer alan ve tamamen yerli ve milli imkânlarla gerçekleştirilen bu proje, gelecek yıllarda hızlı tren gibi yurt dışından ithal edilen kaynakların yerine geçmesi amaçlanıyor. Ayrıca üretilen yerli tren setleri geliştirilerek 2023 yılından sonra Avrupa’ya ihraç edilmesi hedefleniyor. 

Milli elektrikli tren setlerinin özellikleri:

  • Her bir set 5 araçtan oluşuyor
  • Setlerin koltuk kapasitesi 324
  • Her set için engelli yolculara özel olarak 2 koltuk 
  • Setlerin hızı 160 km
  • Tasarım hızı 176 km

Ayrıca üretilen tüm araçlar, oluşabilecek yük, darbe ve kaza durumlarıyla karşılaşılma olasılığı için dayanıklı şekilde özel olarak tasarlanmış alüminyum ekstrüzyon profillerinden üretildi. Setlerde bulunan mevcut koltukların tamamı ise ergonomik yolcu koltuklarından oluşuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli elektrikli tren setleriyle ilgili olarak “Bu yıl içerisinde işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız. Proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor” açıklamasını yaptı. Ayrıca Karaismailoğlu, testler tamamlandıktan sonra bu yol içinde elektrikli trenlerin hizmete sunulacağını açıkladı. Karaismailoğlu, üretilen tren setleri benzer tren setlerine göre %20 oranında daha az maliyetle üretildiğini de ifade etti.

 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı