Trend

İngiltere’de 125 Bin Yıllık Eşsiz Bir Fil Fosili Bulundu

İngiltere’de, 125 bin yıl öncesine ait olan bir fil fosili bulundu. Bilim insanları, keşfedilen bu yeni fosilin bazı açılardan eşsiz olduğunu iddia etti.

İngiltere’de yaşayan ve amatör olarak fosil avcılığıyla ilgilenen iki kardeş, Wight Adası sahilinde fosil buldu. BU fosilin 125 bin yıl öncesine ait bir fil fosili olduğu düşünülürken araştırmacılar ise bu keşife yoğun ilgi gösterdi. 

Devasa bir filin kemikleri olabilir

Aktarılan bilgilere göre, her biri 25-30 kg ağırlığında olan bu kemiklerin 4 metre boyunda ve 11-15 ton ağırlığındaki bir file ait olduğu düşünülüyor. Yani en büyük fillerin bile neredeyse 2 katı ağırlıkta olan bir canlı söz konusu. Fosili keşfeden Ferguson kardeşler, fosil kemiğinin fotoğrafını uzmanların incelemesi amacıyla Wight’ta yer alan Dinozor Adası Müzesine gönderdi. Kardeşlerden Joe Ferguson, yaptıkları keşif hakkında “Yarısı sanki çizgi film dekoruymuş gibi kumdan çıkmıştı. İnanılmazdı. Kazmak zorunda bile kalmadık, çekince hemen çıktı. Oldukça heyecan vericiydi” ifadelerini kullandı. Luke ve Joe Ferguson kardeşlerin keşfettiği bu kemik ortalama 1 metre boyunda. Fosil kemiğin, Brighstone Sahili’nde yaşanan fırtınanın ardından ortaya çıktığı düşünülüyor. Uzmanlara göreyse kemik ya düz dişli fillere ya da mamutlara aitti. 

Bulunduğu konum eşsiz kılıyor

Dinozor Adası müzesinin Genel Müdürü Dr. Martin Munt, fosilin bir pazu kemiğine ait olduğunu, 10 bin ila 125 bin yıl kadar öncesi döneme ait olabileceğini iddia etti. Böyle bir kemiğin adanın bu kıyısında nadir olarak bulunduğunu söyleyen bilim insanı, fosilin gerekse bozulmadan kalabilmiş olması nedeniyle bulunduğu yer olarak eşsiz olduğunu dile getirdi.

Ferguson kardeşler ise fosili saklamak istediklerini ancak bir müzede sergilenmesini de dert etmeyeceklerini ifade etti. Daha önce de adanın güney doğu kıyılarında benzer bir hayvana ait kalıntılar bulunmuştu. Müze yetkilileri kardeşlere kemiği nasıl koruması gerektiği hakkında bilgiler verdi. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı