Finans

Instacart’ın Değerlemesi 13,7 Milyar Doları Buldu

COVID-19 salgını döneminde yüzlerce şirket işçi çıkarmaya devam ederken Instacart 500 binden fazla kişiye istihdam sağladı. Ayrıca DST Global ve General Catalst’in liderliğini üstlendiği yatırım turuyla toplamda 225 milyon dolar yatırım aldı.

Salgın döneminde şirketler işçilerini çıkarırken 500 bin kişiye istihdam sağlayan Instacart, 225 milyon dolarlık bir yatırım aldı. D1 Capital Partners’ın katılımcı olduğu yatırım turunda Instacart’ın yeni değerlemesi ise toplamda 13,7 milyar dolara ulaştı. Instacart, yeni aldığı 225 milyon dolarlık yatırımı alışveriş yapanlara ve iş ortaklarına yatırım yapmak, kurumsal işlerini geliştirmek, reklam ve müşteri deneyimine odaklanmak için kullanacağını açıkladı. Ayrıca yatırımı müşterilerin yiyeceklerini gecikmeden almaları için teknik ve operasyonel bir alt yapı hazırlamak için de kullanacağını belirtti. 

Instacart, müşterilere yiyecek alışverişi yapmak ve teslim etmek amacıyla büyük ölçüde bağımsız ürün taşıyıcılarıyla çalışıyor. Ayrıca alışveriş ağını ise %250 oranında büyütmeyi planlıyor. Girişimin hizmetleri ise ABD ve Kanada genelinde 30 bin mağazada kullanıyor. Y Combinator mezunu Instacart, Kanada’daki hanelerin %70’inden fazlasına ve ABD’deki hanelerin %85’ine eriştiğini söyledi. 

COVID-19 salgını sebebiyle alınan önlemler sebebiyle insanların yiyeceklerini almak için en çok tercih ettikleri bir hizmet haline geldi. İnsanların alınan önlemlerin gevşetilmesinden sonra bile marketlere gitmek yerine bu platforma yöneldi. Instacart ise gelen yoğun talebi karşılamak için birçok kişiyi işe aldı. Müşterilerin tamamına yakını ise Instacart’ın hizmetlerinden memnun.

Geçtiğimiz aylarda bazı Instacart çalışanları grev yaparak şirketin çalışanlarına özel koruyucu donanım sağlamasını ve sipariş başına 5 dolar daha ekstra ödeme yapmasını istemişti. Ayrıca hasta ödeme politikasının da daha geniş bir kapsamda yapılmasını talep ettiler. Instacart greve giden çalışanların taleplerinin bazılarına olumlu cevap verdi. Bu talepler arasında şirket genişletilmiş bir ödeme politikası ve temassız ödeme seçeneğini belirledi. Şirket ayrıca alışveriş yapan müşterilere yönelik teslimat pencerelerini daha esnek ve hızlı hale getirmek için yeni ürün özelliklerini de yayına aldı. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı