Trend

Instagram, Canlı Yayın Katılımcı Sayısını 4’e Yükseltti

Dünyanın en önemli sosyal medyaları arasında yer alan Instagram, eskiden iki kişiyle sınırlı olan canlı yayın katılımcı sayısını 4 kişiye yükselten ‘Live Rooms’ özelliğini kullanıcılara sundu. Yeni özelliğin bu hafta içinde tüm kullanıcılara ulaşması bekleniyor. 

Facebook çatısı altında yer alan sosyal medya devi Instagram, uygulama deneyimini daha iyi bir hale getirmek için yeni özellikler üzerinde çalışmalar yürütmeye devam ediyor. ABD’li şirketin üzerinde çalıştığı bu özelliklerden biri de aynı anda daha fazla insanın canlı yayına katılmasına olanak sağlayan ‘Live Rooms’ özelliği oldu.

Live Roms isimli bu özellik sayesinde geçmiş dönemlerde 2 kişiyle sınırlı olan Instagram canlı yayınlarındaki katılımcı sayısı artık 4 kişiye çıkacak. Instagram, konu hakkında paylaştığı blog gönderisinde, bu özelliğin insanların bir “talk Show ya da podcast” başlatmaya ya da diğer içerik oluşturucularla iş birliği yapmaya teşvik edeceğini söyledi. 

Instagram canlı yayılım katılımcı sayısı 4’e çıkıyor

Aynı anda canlı yayına katılacak kişilerin sayısını artırmak için, içerik oluşturucularını kitlelere hitap etmesini de oldukça kolay bir hale getiriyor. Potansiyel olarak takipçi sayılarını da artıracak olan bu uygulama sayesinde doğal olarak içerik oluşturucular için yeni bir gelir kapısı oluşturdu. 

Aynı zaman da birlikte Instagram’ın yeni özelliği, insanların odalarda sadece sesle iletişime geçip canlı konuşmalar yapabileceği Clubhouse’a benzerliğiyle de dikkat çekti. Clunhouse, aynı anda 10’dan fazla konuşmacının konuşabildiği ve 8.000 kişiden fazla kişinin odalara katılabileceği ses tabanlı bir uygulama.

Bu noktada Clubhouse’dan farklı olan Instagram Live, sadece sesle iletişimin aksine insanların kamera önünde olmasını da gerektiriyor. Ayrıca Clubhouse’un şu anda sadece iOS cihazlarda mevcut olması ve katılmak için davetiyeye ihtiyaç duyulması, Instagram Lıve’ı bir adım öne çıkarıyor. Bugün itibariyle tüm kullanıcılara sunulan Instagram Live Rooms özelliği, hafta içinde tüm kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı