Trend

İnternet Alışverişinde Poşet Paralı Olacak

Geçtiğimiz gece yarısında mecliste kabul edilen yasaya göre internet alışverişinde poşetler ücretli olacak ve marketlerde kullanılan ince poşetler yerine artık kese kâğıdı kullanma zorunluluğu getirilecek. Ayrıca Türkiye Çevre Ajansı bundan sonra depozitolu şişeleri hayata geçirecek.

Geçtiğimiz günlerde gece yarısı mecliste kurulması kabul edilen Türkiye Çevre Ajansı ile birlikte bazı kanunlar üzerinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler arasında elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı getirilmişti. Aynı yasa ile birlikte hayata geçirilen Türkiye Çevre Ajansı, bundan sonra marketlerde kullanılan ince poşetler yerine kese kâğıdı kullanılacağını ve içecek ambalajları için depozitolu ürünlerin zorunlu hale getirilerek bu düzenlemeler ile birlikte 20 milyar TL tasarruf sağlanacak.

Türkiye Çevre Ajansı, içecek şişelerinde depozitolu şişeler kullanılacak

Yeni yasa ile kurulan Türkiye Çevre Ajansı, sıfır atık hedefi ile depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin kullanıldıktan sonra depozito bedelinin geri ödenmesi için sistem kuracak. Bu sisteme göre Türkiye Çevre Ajansı, ya depozito sistemi kuracak ya da kurduracak. 

Türkiye Çevre Ajansı, ‘ceza ve ihalelerden yasaklama’ hükmü hariç, Kamu İhale Kanununa tabi olmayacak. Depozito yönetim sisteminin kurulması, işletme ve faaliyetleri hakkında alacakları ihaleler ve usul esasları Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek. Depozito yönetim sisteminin kurulması Pandemi sebebiyle bir yıl ertelemeli olarak kurulacak. 

İnternet alışverişinde poşetler ücretli olacak

İnternet alışverişinde ücretli poşet hakkında açılamalarda bulunan Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, “Poşet uygulaması ile tüketim yüzde 80 azaldı. 1.5 milyar lira tasarruf sağlandı. Şu anda Çevre Ajansı’yla da 20 milyar TL civarında olan içecek ambalajlarının yüzde 90’ınını geri dönüşüme kazandırıp, geri dönüşüm oranını da yüzde 13’ten yüzde 35’e çıkaracağız. Yani çöğe attığımız paradan 20 milyar TL tasarruf sağlayacağız.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca marketlerde kullanılan ince poşetler hakkında da konuşan Balta, “Ücretli poşet uygulamasının ardında marketlerdeki ücretsiz tek kullanımlık poşet kullanımında büyük artış yaşandı. Bunu önlemek için de yeni bir yönetmelik değişikliğiyle, kâğıt torba kullanma zorunluluğu getiriliyor” dedi. 

Yeni yasa ile birlikte bu uygulama internet alışverişleri için de zorunlu hale getirilecek. Artık internet üzerinden alışveriş yaparken site üzerinde poşetlerin ücretli olduğuna dair kullanıcılara uyarı yapılacak. Tıpkı marketlerdeki gibi poşet isteyen kullanıcılara bu ücret yansıtılacak. Ayrıca bu düzenlemeye uymayan işletmeler 3 bin TL ile 30 bin TL arasında para cezası uygulanacak.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı