Trend

iPhone İçin Böbreğini Satan Çocuk Ömür Boyu Yatağa Mahkum Oldu

Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsanız dünya gündemine Çin’li bir genç çocuk oturmuştu. İsmi Wang Shangkun olan Çin’li genç, yeni iphone ve ipad modellerine sahip olmak için böbreğini satmıştı. Gencin ameliyatından sonra yeterli tedavinin uygulanmaması vücuda zarar vererek, gencin ömür boyu yatalak kalmasına neden oldu.

 

Çin’in en yoksul yerleşkelerinden birinde ailesiyle birlikte yaşayan Wang Shangkun, iPhone ve iPad alabilmek için 17 yaşında böbreklerinden birini satmıştı. Böbreğini satmak için internetten bulduğu birileriyle anlaşan Wang Shangkun, ameliyatın ardından 3.000 dolar almıştı. iPhone ve iPad’ine kavuşan genç hakkında çıkan son haberler ise üzücü cinsten. Artık Wang Shangkun, yeterli tedavi uygulanamaması nedeniyle, hayatı boyunca yatağa bağlı kalmak zorunda çünkü sağlıklı olan diğer böbreği de çalışamaz duruma geldi.

 

Böbreğini satan talihsiz genç o dönemin popüler cihazlarından olan iPhone 4 ve iPad 2 almıştı. Ailesinin haberi olmadan ameliyata giren genç, cihazları nasıl aldığı konusunda baskı yapan ailesine karşı durumu gizleyememiş ve böbreğini sattığını itiraf etmişti. Wang Shangkun’un annesi ise açıklamasında, ailecek neye uğradıklarını şaşırdıklarını söylemişti.

 

Yaşanan olaylar karşısında sessiz kalmayan yetkililer soruşturma açtılar ve Wang Shangkun’un iletişime geçtiği insanları tespit ettiler. Tutuklanan 9 kişiden 5’i organ satışı yapmakla suçlandı. Soruşturma ve mahkemeler sonucunda ise Wang Shangkun ve ailesine 300 bin dolar tazminat ödenmesi kararı verildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı