Finans

İş Bankası’ndan 135 Milyon E-Ticaret İşlemi

Webrazzi E-Ticaret 2020 konferansında sunum yapan Türkiye İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Bölüm Müdürü Mehmet Bülent Kutacun, İş Bankası’nın 2019 yılında 135 milyon e-ticaret işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Kutacun tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 yılında en çok işlem gerçekleştirilen gün Black Friday günü oldu.


Konferansta e-ticaretin gelişimi ve ödeme yöntemleri ile ilgili bilgilendirmeler yapan Kutacun, e-ticaret sektöründe ödeme sistemi tarafında olduklarını kaydetti. Dijital dünyaya yönelimin arttığı günümüzde, ödemelerin dijital olmamasının mümkün olmadığını belirtti.
Mehmet Bülent Kutacun son dönemlerde kart numaraları ile ödemelerin yerini cüzdanların aldığını paylaştı. Kutacun tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa’da ödeme yöntemleri arasında mevduat bakiyeleri üzerinden ödeme sistemi ön plana çıkıyor. Ülkemizde ise kart pazarının öne çıktığı biliniyor.


Avrupa’da kart pazarı en büyük ülkenin Türkiye olduğu ise dikkat çeken bir diğer nokta. Asya’da Alipay, WeChat gibi ödeme yöntemleri ön plandayken, ABD ve Avrupa’da Google Pay ve Apple Pay gibi çözümler öne çıkıyor.


Türkiye’deki Ödemelerin Yüzde 85’i Sanal Pos ve Kartla Gerçekleşiyor
Kutacun açıklamalarının devamında Türkiye’de ödemelerin yüzde 85’inde kart ve sanal post kullanıldığını belirtti. Türkiye’de toplam üye işyeri hacminin 2014 yılında yüzde 4 iken büyük bir seviye sıçraması kaydettiği ve 2019 yılında yüzde 18.2 seviyesine çıktığı biliniyor. Bu oran İş Bankası’nda ise %27,5 oranında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı